Η Λιόν συνεχίζει το νικηφόρο σερί της και επιβλέπει τη Νίκη

Η Λιόν βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα από το ξεκίνημα της σεζόν, κερδίζοντας την Νις με 1-0 και σημειώνοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της (τρεις στη Ligue 1 και μία στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας).

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα της Λιόν έφτασε στους 25 βαθμούς, ξεφεύγοντας στην κατάταξη και κοιτάζοντας πλέον την ευρωπαϊκή πρόκριση. Από την άλλη, η Νις δεν έχει κερδίσει σε τρεις συνεχόμενους αγώνες, με δύο συνεχόμενες ήττες και αντιμετωπίζει τον κίνδυνο να πέσει στην κατάταξη.

Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη στην αρχή, με ελάχιστες ευκαιρίες για γκολ, αλλά στο 22ο λεπτό ο Μανγκαλά έκανε το μόνο γκολ με ένα ιδανικό σουτ στην κίνηση, μετά από σέντρα του Νουαμά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Νις είχε την κυρίαρχία, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, αντιμετωπίζοντας μια δυνατή άμυνα από την ομάδα της Λιόν, με το σκορ να παραμένει 1-0 μέχρι το φινάλε του αγώνα.