Η Κλαμπ Μπριζ έκοψε τα φτερά του ΠΑΟΚ

Η Ευρωπαϊκή πορεία του ΠΑΟΚ τελείωσε στα προημιτελικά του Conference League. Η Κλαμπ Μπριζ νίκησε με 2-0 στην Τούμπα, εξασφαλίζοντας συνολικό σκορ 3-0 και πρόκριση στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τη Φιορεντίνα.

Στη σκέψη του προπονητή

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέμεινε πιστός στο σύστημα 4-2-3-1, με τον Κοτάρσκι στα δοκάρια και Γιόνι, Κεντζιόρα, Κουλιεράκη και Μπάμπα στην άμυνα. Στα χαφ ήταν οι Σβαμπ και Μεϊτέ, ενώ οι Ντεσπόντοφ, Μουργκ, και Τάισον υποστήριζαν τον Μπράντον. Από την άλλη, ο Νίκι Χάγεν επέλεξε σύστημα 3-5-2, με τον Γιάκερς στα πόστα του τερματοφύλακα και τους Σάμπε, Ορντόνιες, και Μπαλάντα στην άμυνα. Στο κέντρο αγωνίστηκαν οι Σκόρας, Μέιχερ, Βέτλεσεν, Βανάκεν, και Ονιεντίκα, με τον επιθετικό δίδυμο να αποτελείται από τους Νούσα και Γιουτγκλά.

Το παιχνίδι

Οι Βέλγοι ξεκίνησαν δυναμικά και απείλησαν στο 12’ με σουτ του Βέτλεσεν , ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κοτάρσκι αντίδρασε επιτυχημένα σε κίνδυνο που δημιούργησε ο Κεντζιόρα. Ακολούθησε μια ακόμη καλή ευκαιρία στο 18’, με τον Γιουτγκλά να χάνει την ευκαιρία στόχου μετά από πάσα του Σκόρας.

Επιτέλους, στο 33ο λεπτό η Μπριζ άνοιξε το σκορ, με τον Σάμπε να υποδεικνύει τον Γιουτγκλά, ο οποίος σκόραρε εύκολα απέναντι στον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ. Ο ίδιος παίκτης είχε ένα σουτ έξω της εστίας λίγα λεπτά αργότερα, ενώ στο 41’ ανάγκασε τον Κοτάρσκι σε μια εξαιρετική απόκρουση. Στο 45’, ο εκπληκτικός Γιουτγκλά βρήκε το δίκτυο, μετά από επέμβαση του Κοτάρσκι σε σουτ του Σκόρας, με το γκολ να ακυρώνεται αρχικά αλλά να παίρνει τελικά το “πράσινο φως” μετά από έλεγχο στο VAR.

Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 2-0 υπέρ της Μπριζ, που πλησίασε περαιτέρω προς την πρόκριση. Ο Λουτσέσκου δεν είχε άλλη επιλογή από το να ρισκάρει, εισάγοντας τους Σαμάτα και Ζίβκοβιτς μετά την ανάπαυλα. Ο Ντεσπόντοφ απείλησε στο 51’, αλλά το σουτ του δεν βρήκε τον στόχο, με τον Μπάμπα να μην τα καταφέρνει καλά μέσα από την περιοχή τρία λεπτά αργότερα.

Οι Βέλγοι απάντησαν στο 58’, με τον Νούσα να στέλνει τη μπάλα άουτ από τα αριστερά. Στο 60’, ο Ντεσπόντοφ πίστεψε ότι κέρδισε πέναλτι μετά από επαφή με τον Μπαλάντα, αλλά η VAR ανέδειξε οφσάιντ, ακυρώνοντας τη φάση. Η ρυθμίζουσα καταχώρηση του Ντεσπόντοφ στο 68’ δεν προκάλεσε ανησυχία στον Γιάκερς, ενώ ο νεοεισερχόμενος Ζινκερνάγκελ είχε την τελευταία ευκαιρία του ματς με ένα άστοχο σουτ στο 84’.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα: Ο Φεράν Γιουτγκλά ήταν ο πολυτιμότερος με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, χαρίζοντας μια άνετη πρόκριση στην ομάδα του.

Ο διαιτητής: Εύκολη βραδιά για τον Μάσα, που απέφυγε λάθη αλλά χρειάστηκε την αρωγή της VAR για να μετρήσει το δεύτερο γκολ της Μπριζ και να ακυρώσει το οφσάιντ του Ντεσπόντοφ στη φάση του πέναλτι.