Η Ισπανία ξεκίνησε με νίκη ενάντια στην Κροατία με 3-0

Η Ισπανία είχε εντυπωσιακό εμφατικό ξεκίνημα στον Όμιλο B, επικρατώντας με 3-0 της Κροατίας στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου. Και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες, αλλά η Ισπανία ήταν πιο αποτελεσματική, με τον Λουίς ντε λα Φουέντε να επωφελείται από τις αστοχίες των αντιπάλων του για να διαμορφώσει το σκορ από το ημίχρονο. Δύο γκολ σε τρία λεπτά για τους γηπεδούχους, ενώ ο Γιαμάλ έγραψε ιστορία γίνοντας ο νεότερος παίκτης που αγωνίζεται σε Euro. Ο Μοράτα ανέβηκε στην τρίτη θέση στη λίστα των σκόρερ του Euro με επτά γκολ.

Μόνο ο Cristiano Ronaldo και ο Michel Platini έχουν πετύχει περισσότερα γκολ στο European Championship από τον Alvaro Morata.

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, η Κροατία θα αντιμετωπίσει την Αλβανία, ενώ η Ισπανία θα αντιμετωπίσει την Ιταλία. Το παιχνίδι έλαβε χώρα σε χαμηλό τέμπο, αλλά η Ισπανία κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο πρώτο μέρος. Ο Fabian Ruiz ήταν ο MVP του ματς, ενώ οι δύο ομάδες παρουσίασαν τις εξής συνθέσεις:

Ισπανία (Λουίς ντε λα Φουέντε): Ουνάι Σιμόν, Καρβαχάλ, Νάτσο, Λε Νορμάντ, Κουκουρέγια, Πέδρι, Ρόδρι, Φαμπιάν Ρουίθ, Γιαμάλ, Μοράτα, Ν. Γουίλιαμς.

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Στάνισιτς, Σούταλο, Πόνγκρατσιτς, Γκβάρντιολ, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Κόβασιτς, Μάγιερ, Μπούντιμιρ, Κράμαριτς.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Άγγλος Michael Oliver. Παρακολουθήστε τα στιγμιότυπα του παιχνιδιού παρακάτω: