Η Γερμανία κυριάρχησε στην τρίτη περίοδο και κατέκτησε τον τελικό στο Παγκόσμιο Κύπελλο!

Η Γερμανία ανέλαβε τον έλεγχο του αγώνα! Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο με τη Σερβία, το οποίο έληξε ισόπαλο (47-47), οι Γερμανοί δείχνοντας αριστεία στην άμυνα, κατάφεραν να αποκτήσουν το προβάδισμα για την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Με τον Φραντς Βάγκνερ να είναι πρωταγωνιστής και τον Άιζακ Μπόνγκα να είναι κλειδί, οι Γερμανοί κατάφεραν να κλειδώσουν τους Σέρβους που σκόραραν μόνο 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, χάρη στην άκρως αποτελεσματική άμυνα που ασκήθηκε. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ παρά τον αργό ρυθμό που κρατούσε, κατάφερε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, παίζοντας μέσω των ψηλών παικτών, και σημείωσε 22 πόντους, ξεφεύγοντας με +12 (69-57) στην τελευταία περίοδο.