Η Γερμανία κυριαρχεί απέναντι στις ΗΠΑ και προκρίνεται στον τελικό με τη Σερβία!

Η ομάδα της Γερμανίας επικράτησε εντυπωσιακά με 113-111 επί των ΗΠΑ σε ένα από τα μνημειώδη παιχνίδια που θα μείνουν στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Με εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας (58% εντός πεδιάς και 43% στα τρίποντα), οι Γερμανοί έδειξαν τη δύναμή τους και κατάφεραν να κλείσουν ραντεβού με τη Σερβία στον τελικό. Οι Φραντς Βάγκνερ, Αντρέας Ομπστ και Ντάνιελ Τάις ήταν οι κορυφαίοι της Γερμανίας, ενώ ο Ντένις Σρέντερ πετύχαινε ένα κρίσιμο τρίποντο στο φινάλε του αγώνα. Για την Team USA, ξεχώρισαν οι Έντουαρντς και Ριβς με 23 και 21 πόντους αντίστοιχα. Η Γερμανία εξασφάλισε έτσι την πρόκριση της πρώτης φοράς στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Το ματς:

Στην αρχή του αγώνα, η Team USA και η Γερμανία ξεκίνησαν με φρενήρη ρυθμό και οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 17-11. Οι Αμερικανοί αντέδρασαν και με σειρά τους πέρασαν μπροστά, αλλά η Γερμανία κατάφερε να ανακάμψει και να πάρει το προβάδισμα πριν το ημίχρονο. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εξίσου αμφίρροπο, αλλά η Γερμανία κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά και να προκριθεί στον τελικό. Το τελευταίο λεπτό ήταν γεμάτο θρίλερ, αλλά η Γερμανία κατάφερε να πάρει τη νίκη με 113-111.Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 31-33, 60-59, 84-94, 111-113.