Η Γερμανία “κεραύνωσε” τη Δανία, κατακτώντας τη νίκη στα προημιτελικά!

Τα σχέδια των προπονητών:

Κέρδισε με σύστημα 4-2-3-1 η Γερμανία με τον Γιούλιαν Νάγκελσμαν στο τιμόνι. Στην εστία ήταν ο Νόιερ, ενώ στην άμυνα είχαμε τους Ράουμ και Κίμιχ. Οι Ρίντιγκερ και Σλότερμπεκ στόπερ, με τους Άντριχ και Κρόος στο κέντρο. Γκιντογκάν στη διακίνηση και οι Σανέ, Μουσιάλα και Χάβερτς στην επίθεση.

Η Δανία, με σύστημα 3-4-3, παράταξεe τον Κάσπερ Χιούλμαντ. Στα δοκάρια είχε τον Κάσπερ Σμάιχελ, ενώ οι Κρίστενσεν, Βέστεργκααρντ και Άντερσεν αποτελούσαν την τριάδα στην άμυνα.

Το παιχνίδι:

Η Γερμανία μπήκε δυναμικά στο ματς, αλλά ένα γκολ του Σλότερμπεκ στο 4ο λεπτό ακυρώθηκε. Η Δανία αντέδρασε, ισορρόπησε τη μάχη και απείλησε, αν και η βροχή διέκοψε το παιχνίδι για λίγο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γερμανία πήρε προβάδισμα με πέναλτι του Χάβερτς στο 48’. Έπειτα, το ματς “ζέστανε”, με τη Γερμανία να απειλεί ξανά και να καταφέρνει να σκοράρει για το 2-0 με τον Μουσιάλα.

Η Γερμανία επικράτησε, αλλά και η Δανία ανέδειξε την αξία της στον αγώνα. Κρίσιμες στιγμές, συναρπαστικά καλπασματα και μια βροχερή διακοπή – όλα σε ένα παιχνίδι γεμάτο ενέργεια.

Οι ενδεκάδες των ομάδων:

– Γερμανία (Νάγκελσμαν, 4-2-3-1): Νόιερ, Κίμιχ, Ρίντιγκερ, Σλότερμπεκ, Ράουμ – Άντριχ, Κρόος – Σανέ, Γκιντογκάν, Μουσιάλα – Χάβερτς.
– Δανία (Χιούλμαντ, 4-3-3): Σμάιχελ, Άντερσεν, Βέστεργκααρντ, Α. Κρίστενσεν – Μπα, Ντιλέινι, Χόιμπιεργκ, Μάλε – Όλσεν, Έρικσεν, Χόιλουντ.

Διαιτητής: Μάικλ Όλιβερ (Αγγλία)