Η Εθνική Νέων στο 2/2 στο τουρνουά “Τουργκούτ Ατακόλ”

Η ομάδα των Νέων Ανδρών τα πήγε εξαιρετικά στο τουρνουά “Τουργκούτ Ατακόλ” στην Κωνσταντινούπολη. Μετά τη νίκη επί της Βέλγιο, σήμερα (19/6) κέρδισε τη Γερμανία με 82-66 και αύριο θα αντιμετωπίσει την Τσεχία στις 16.30.

Στο τέλος της πρώτης περιόδου, η Γερμανία βρισκόταν μπροστά στο σκορ, αλλά η ελληνική ομάδα κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση. Με ένα εντυπωσιακό 26-9 στη δεύτερη περίοδο, διακρίθηκε με πολύ καλή ομαδική δουλειά και έξυπνες κινήσεις, φτάνοντας στο 26-39 μέχρι το ημίχρονο. Η Ελλάδα κράτησε τον έλεγχο του αγώνα και κατέκτησε τη νίκη με 82-66, με πέντε παίκτες να σκοράρουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Δεκάλεπτα: 17-13, 26-39, 51-63, 66-82

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Καρακώστας 13 (3 πόντοι), Νίκολης, Πλώτας 12 (2 πόντοι), Κωνσταντινίδης 6 πόντοι, Καπετάκης 1 πόντος, Παρασκευόπουλος 1 πόντος, Μπουντούρης, Βασιλείου, Χιτικούδης 21 πόντοι, Σαμοντούροβ 18 (1 πόντος), Καμπερίδης, Ζούγρης 10