Η Ελλάδα επικράτησε της Κροατίας στο τουρνουά “Βάσω Μπεσκάκη”

Στο πρώτο παιχνίδι του τρίτου Διεθνούς Τουρνουά “Βάσω Μπεσκάκη”, η Ελλάδα κέρδισε την Κροατία με 87-78. Στο γεμάτο κόσμο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων, η Εθνική είχε εξαιρετική απόδοση και κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο.

Η Εθνική ξεκίνησε με Σταμολάμπρου, Παυλοπούλου, Σπανού, Λούκα και Χριστινάκη. Η Κροατία προηγήθηκε αλλά η Ελλάδα ανέτρεψε το παιχνίδι. Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Εθνική κυριαρχούσε με σκορ 24-9.

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε την Ελλάδα να διατηρεί το προβάδισμα με πολλά τρίποντα. Μετά από ένα θρίλερ στο τέλος, η Εθνική κατάφερε να επικρατήσει με 87-78, αποτυπώνοντας την αντίστασή της.

Ο προπονητής Πέτρος Πρέκας δίνοντας χρόνο σε πολλές παίκτριες, βοηθά στην ανάπτυξη της ομάδας. Η Κροατία προσπάθησε να αντισταθεί αλλά η Ελλάδα παρέμεινε επάνω στο παιχνίδι.

Το παιχνίδι κατέληξε σε μια συναρπαστική νίκη για την Ελλάδα, αναβαθμίζοντας τις προσδοκίες για το υπόλοιπο του τουρνουά “Βάσω Μπεσκάκη”.