Η Μπιλμπάο αδυνατεί να κερδίσει στη Γρανάδα

Και πάλι φέτος η Μπιλμπάο απέτυχε να κερδίσει στο γήπεδο “Λος Κάρμενες”. Οι Βάσκοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με τη Γρανάδα σε έναν αγώνα που είχε διακοπεί λόγω του θανάτου ενός οπαδού στις κερκίδες του γηπέδου. Είχαν ήδη προβάδισμα με 1-0 χάρη στο γκολ του Γουίλιαμ στο 6ο λεπτό, αλλά η Γρανάδα κατάφερε να ισοφαρίσει με αυτογκόλ του Ρουίθ ντε Γκαλαρέτα στο 55ο λεπτό.

Μετά τη συγκεκριμένη ισοπαλία, η Μπιλμπάο παρέμεινε στην 5η θέση στον πίνακα της La Liga, ισοβαθμώντας με την Σοσιεδάδ. Η Γρανάδα παρέμεινε στην τελευταία θέση. Σε άλλο παιχνίδι της ημέρας, Ράγιο Βαγιεκάνο και Θέλτα αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς γκολ.

Στο υπόλοιπο πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής, ξεχωρίζει η νίκη της Χετάφε επί της Βαλένθια με 1-0, χάρη στο γκολ του Μαγιοράλ στο 87ο λεπτό. Επίσης, η Αλαβές ηττήθηκε 1-0 από τη Λας Πάλμας, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκε ισόπαλη με τη Βέτις 1-1.

Το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής περιλαμβάνει τα παιχνίδια μεταξύ των Οσασούνα και Ράγιο Βαγεκάνο, Θέλτα και Γρανάδα, Μπιλμπάο και Ατλέτικο Μαδρίτης, Σεβίλλη και Χετάφε, καθώς και το ντέρμπι ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και τη Βιγιαρεάλ.