Η Αρης ανέτρεψε την κατάσταση και κατάφερε να κερδίσει τη Μπουντούτσνοστ στο Μαυροβούνιο με σκορ 65-63!

Με μια σερί επιτυχία 12-0 στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Άρη κατάφερε να φτάσει στο 3-3 στον δεύτερο όμιλο του Euro Cup. Και οι δύο ομάδες άρχισαν δυναμικά, ωστόσο η Μπουντούτσνοστ ήταν εκείνη που προηγήθηκε με 8-2 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Μπλάνκστον κατάφερε να διατηρήσει την ομάδα του στο -3, αλλά η αντίπαλη ομάδα αύξησε τη διαφορά στο 18-9, με τον πρώτο γύρο να ολοκληρώνεται στο 20-11.

Έτσι, ο Κατσίβελης πέτυχε το σκορ 60-63 με δύο συνεχόμενες ατομικές ενέργειες, καθώς η ελληνική ομάδα έφτασε σε σερί 12-0 σε 2 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα. Οι βολές του Ράιτ μείωσαν σε 62-63 στο 1 λεπτό και 44 δευτερόλεπτα, ενώ ο Γκάλινατ σκόραρε για το 62-64 στα 54 δευτερόλεπτα. Ο Ράιτ έκανε ευστοχία σε ένα από τα δύο βολές που κλήθηκε να ολοκληρώσει, φέρνοντας το σκορ σε 63-64 στα 47 δευτερόλεπτα. Ο Κατσίβελης, με μια βολή στα 2 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα, έστειλε την ομάδα του σε 63-65 και την άνευ αντιπάλου νίκη για τον Άρη με 3-3 στα παιχνίδια.