Η Αγγλία παραμένει ισχυρή παρά το διάλειμμα στο σερί νικών

Με τους Μαγκουάιρ και Χέντερσον στην αρχική ενδεκάδα και τους Τσίλγουελ και Σάκα να παρέχουν ευρυχωρία στο παιχνίδι της Αγγλίας, η ομάδα του Σάουθγκεϊτ κυριάρχησε στην κατοχή της μπάλας, αλλά φάνηκε νευρική και αδύναμη στο να μετατρέψει την υπεροχή σε κάτι απειλητικό προς την αντίπαλη περιοχή.

Οι Ουκρανοί αντιστάθηκαν στην πίεση που τους ασκήθηκε και κατάφεραν να σκοράρουν στο 26ο λεπτό μετά από γύρισμα του Κονοπλιάνκα. Αυτό το γκολ εξάλλου “σόκαρε” τους Άγγλους, αλλά κατάφεραν να απαντήσουν πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Χάρι Κέιν, περισσότερο από ποτέ, συμμετείχε στο build-up και άνοιξε χώρο για τον Γουόκερ, ο οποίος βρήκε την εστία και ισοφάρισε σε 1-1. Αυτό ήταν το πρώτο τέρμα του Γουόκερ με την εθνική ομάδα Αγγλίας στην 77η συμμετοχή τους, καθιστώντας τον 450ο διαφορετικό Άγγλο ποδοσφαιριστή που σκοράρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η πιο σημαντική στιγμή της ομάδας του Σάουθγκεϊτ ήταν ένα δοκάρι που χτύπησε ο Σάκα, με τον Μπούστσαν να ακουμπά την μπάλα για να αποτρέψει την παραβίαση της εστίας του. Έτσι, το σκορ παρέμεινε 1-1 μέχρι το τέλος. Παρότι η Αγγλία δεν κατάφερε να συνεχίσει με μια νίκη μετά τις τέσσερις σερί νίκες στους ομίλους, διατηρεί την προβάδισμα 6 βαθμών στην κορυφή και η πρόκριση στο Euro 2024 δεν είναι σε κίνδυνο.