«Γκάρεθ, τι λες για την Ελβετία;» Απίθανη εμφάνιση, νίκησε την Ιταλία και περιμένει την… Αγγλία στα προημιτελικά! (βίντεο)

Εκείνη η ομάδα στο γήπεδο έπαιζε με έναν τρόπο που σε κέρδιζε. Δημιουργούσε ευκαιρίες, προσπαθούσε σκληρά και πείθαρχα. Δεν μιλάμε για την Ιταλία. Η Ελβετία έκανε τη διαφορά, κέρδισε 2-0 και βρίσκεται με το δίκιο της στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2024.

Πως βρέθηκαν όμως εδώ; Πραγματικά, η ομάδα του Μουράτ Γιακίν θριάμβευσε απόλυτα στο πρώτο μέρος.

Χωρίς να υποχρεώσει τον Ντοναρούμα να επέμβει δραστικά, οι Ελβετοί πήραν το προβάδισμα στο 37ο λεπτό. Ο Βάργκας και ο Φρόιλερ συνδυάστηκαν άψογα, με τον τελευταίο να σκοράρει με άνεση για το 1-0, το δεύτερο γκολ του τουρνουά.

Με το πέρας του πρώτου ημιχρόνου, η εντύπωση ήταν πως η «σκουάντρα ατζούρα» δεν μπορούσε να παίξει χειρότερα. Αλλά, η Ελβετία το έκανε ακόμα χειρότερο με δύο γκολ στα πρώτα 60 δευτερόλεπτα του δευτέρου μέρους.

Ο Βάργκας σκόραρε ξανά, κάνοντας το 2-0 και έτσι έβαλε τα θεμέλια για μια μεγάλη πρόκριση!

Πέρασε μια ώρα αγώνα και η Ιταλία δεν είχε ούτε μια ευκαιρία. Δοκίμαζε να κυκλοφορήσει τη μπάλα, αλλά η άμυνα της Ελβετίας ήταν απρόσιτη.

Το 2-0 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος, ακόμα και με το δοκάρι του Σκαμάκα στο 75’, και η ομάδα του Γκρανίτ Τσάκα, που έπαιξε εξαιρετικά, πέρασε δικαιολογημένα στα προημιτελικά του EURO 2024. Εκεί θα αντιμετωπίσει την Αγγλία ή τη Σλοβακία, με τους «Τρεις Λιοντάρια» να θεωρούνται ως τα φαβορί για την πρόκριση!