«Για τον Κριστιάνο»: Ο Ρονάλντο ζητά συγγνώμη, η πρόκριση ανήκει στον Κόστα! (vid)

Φίλες και φίλοι, τι αγώνας ήταν αυτός που παρακολουθήσαμε! Ένα επικό παιχνίδι μεταξύ Πορτογαλίας και Σλοβενίας, γεμάτο ένταση και αγωνία, αλλά και λίγο έλλειψη τελικών ενεργειών. Όμως, δεν μας άφησε αδιάφορους σε κανένα σημείο.

Ατμόσφαιρα, 90 λεπτά γεμάτα σασπένς, παράταση και ένας πάθος για το γκόλ που σκόραρε επιτυχώς ο αγαπημένος μας Κριστιάνο Ρονάλντο, που έδωσε τον καλύτερό του εαυτό στο EURO 2024.

Ένας αγώνας που απέδειξε – άλλη μια φορά – πως σε τέτοια νοκ-άουτ ματς δεν υπάρχουν φαβορί. Και το φετινό τουρνουά υπόσχεται έκπληξη σε κάθε κόρνερ.

Πώς όμως φτάσαμε σε αυτό το σημείο; Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 5ο λεπτό, με τον Ντίας να κεφαλιάζει λίγο έξω από το δοκάρι του Όμπλακ.

Ο Σίλβα με πολύ καλή πάσα βρήκε τον Φερνάντες στο 13’, αλλά δυστυχώς δεν είχε αποτέλεσμα. Και τότε ήρθε η ώρα για την εμφάνιση του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο βασιλιάς των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων εκτέλεσε τέσσερα φάουλ στο παιχνίδι, αλλά δυστυχώς δεν σημείωσε. Ο πρώτος πάτησε στο 34’, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.

Ένα ακόμα φάουλ στο 55’ και ο Όμπλακ το απέκρουσε εντυπωσιακά, με τη μπάλα να περνά πάνω από αυτόν.

Σε μία σημαντική φάση για τη Σλοβενία, ο Σέσκο απογοήτευσε με το τελείωμά του, χάνοντας την ευκαιρία για γκολ απέναντι στον Κόστα.

Κι έτσι, με την πάροδο του χρόνου, η Πορτογαλία δυσκολευόταν, με τελευταία καλή φάση λίγο πριν το τέλος των 90 λεπτών. Και ποιος άλλος ήταν ο πρωταγωνιστής αν όχι ο Ρονάλντο, αλλά ο Όμπλακ έκοψε την προσπάθειά του.

Όχι πάντα, καθώς στην παράταση συνέβη το απρόοπτο. Ο Ζότα κερδίζει πέναλτι, οι διαιτητές σφυρίζουν και το VAR επικυρώνει. Αλλά ο Κριστιάνο δεν τα κατάφερε. Ο Όμπλακ απέκρουσε το πέναλτι και το ματς παρέμεινε 0-0. Η στιγμή αυτή έφερε δάκρυα σε πολλούς, με τον Κριστιάνο να αισθάνεται απογοητευμένος στον πάγκο.

Στο δεύτερο μισό της παράτασης, η στιγμή της Σλοβενίας έφτασε με το λάθος του Πέπε και τον Κόστα να σταματάει τον Σέσκο σε τετ-α-τετ κατάσταση. Το 0-0 παρέμεινε και το παιχνίδι κατέληξε στα πέναλτι!

Και τι έγινε εκεί; Ο ήρωας Ντιόγο Κόστα! Με τρομερό 3/3 στα πέναλτι, σώζει την Πορτογαλία. Η ομάδα του Ρονάλντο επικράτησε 3-0, ο ίδιος σκόραρε το πρώτο πέναλτι και ζήτησε ακόμη και συγγνώμη!