Φτάνεις στο 95ο λεπτό, χάνεις τον Τόνεϊ, αλλά τελικά τον θυμάσαι: Το μισό ψαλίδι ανήκει σε εκείνον! (φωτο)

Θα έπρεπε να μιλάμε για τη μεγάλη ανατροπή της Αγγλίας ενάντια στη Σλοβακία και τον τρόπο με τον οποίο κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά του EURO 2024.

Αντί για αυτό, εστιάζουμε μόνο στον Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, τους πιθανούς του λαθη και τον τρόπο που διαχείριστηκε το παιχνίδι. Και τόσο περισσότερο, συζητούμε για την αλλαγή που έκανε στο 95ο λεπτό, όταν τον Τόνεϊ στο παιχνίδι, με 60 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Ο Σάουθγκεϊτ αποκάλυψε πως όταν κάλεσε τον επιθετικό της Μπρέντφορντ να μπει στο γήπεδο, φαινόταν “αηδιασμένος”. Δεν είχε κανένα ενδιαφέρον. Ένιωθε ότι υπήρχε αδικία. Κατανοητό. Είχαν γίνει 95 λεπτά, η ομάδα του χάνει με 1-0 και… τελικά συνειδητοποίησε προς το τέλος ότι χρειαζόταν να παίξει με δύο επιθετικούς.

Η συμβολή του Ιβάν Τόνεϊ στο γκολ του Μπέλιγχαμ ήταν εξαιρετική. Μπαίνοντας στην περιοχή, κατάφερε να εμποδίσει τον Σκρίνιαρ και να δημιουργήσει χώρο για τον Μπέλιγχαμ. Ο έμπειρος ποδοσφαιριστής πήρε την κεφαλιά και το υπόλοιπο είναι ιστορία.

Να υπενθυμίσουμε ότι και στο δεύτερο γκολ της Αγγλίας, ο Τόνεϊ βοήθησε με την πάσα προς τον Κέιν. Συμμετείχε άμεσα σε αμφότερα τα γκολ, παρόλο που «σκόνταψε» στη μπάλα μόνο στο ένα εξ αυτών. Και όμως, ο Σάουθγκεϊτ τον έδωσε ευκαιρία μόλις στο 95ο λεπτό του ματς μεταξύ Αγγλίας και Σλοβακίας!