Εύκολη νίκη σε φιλικό για την Γκενκ, πιθανή αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League

Η Γκενκ επικράτησε με 4-0 της Λέουβεν σε δεύτερο φιλικό αγώνα, δείχνοντας ανωτερότητα για ακόμη μία φορά. Μετά τη νίκη 3-0 επί της Τίενεν, αυτή η εμφάνιση ενισχύει τις πιθανότητες να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο Europa League.

Στον αγώνα, ο Φαντέρα άνοιξε το σκορ στο 39′, ο Χροσόφσκι σκόραρε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Όγεν πέτυχε το 3-0 στο 47′ και ο Μπαχ διαμόρφωσε το 4-0 στο 81′ λεπτό.

Οι υποχρεώσεις του Ολυμπιακού στο Europa League αρχίζουν την Πέμπτη 10 Αυγούστου, ενώ η δεύτερη αναμέτρηση θα διεξαχθεί την Πέμπτη 17 Αυγούστου (κλήρωση στις 24 Ιουλίου).