Επιτυχημένη έναρξη για τον Λεβαδειακό στη Super League 2 – Καλαμάτα και Χανιά με νίκες και 3άρες

Ο Λεβαδειακός ξεκίνησε με το δεξί στη Super League 2! Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια επικράτησε με 1-0 της Κοζάνης στο Μιχάλης Κρητικόπουλος και πήρε τους πρώτους βαθμούς μετά το ρεπό που είχε στην πρώτη αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό με ένα γκολ από τον Μπελμόντε, ο οποίος σουτάροντας από απόσταση μακριά, τον έπιασε καθαρά απροσεξία ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Καραγκιόζης, επιτρέποντας στην ομάδα του Λεβαδειακού να προηγηθεί.

Η Κοζάνη προσπάθησε να ανακάμψει και είχε μια μεγάλη ευκαιρία στο 26ο λεπτό με κεφαλιά του Καλλέργη, αλλά ο τερματοφύλακας Γκροφ το απέκρουσε. Ο Λεβαδειακός κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να ολοκληρώσει το παιχνίδι με 10 παίκτες, καθώς στο 86ο λεπτό ο Κουϊρουκίδης αποβλήθηκε λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας.

Στον Νότιο όμιλο, η Καλαμάτα επικράτησε με 3-1 του Γιούχτα για την 2η αγωνιστική, φτάνοντας στους έξι βαθμούς και βρίσκεται στην κορυφή του πίνακα.

Ο Μπαράλες άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό, ενώ ο Πασάς έκανε το 2-0 στο 50ο λεπτό και ο Ακόστα πέτυχε το 3-0 στο 59ο λεπτό. Το γκολ του Ροβίθη στο 90ο λεπτό για τον Γιούχτα μείωσε το τελικό αποτέλεσμα σε 3-1.

Τα Χανιά συνέχισαν με επιτυχία στον Νότιο όμιλο, επικρατώντας με 3-0 του Τηλυκράτη Λευκάδας για τη 2η αγωνιστική. Ισοβάθμησαν με την Καλαμάτα στην κορυφή της βαθμολογίας με έξι βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 5ο λεπτό με τον Μάναλη, ενώ στο 52ο λεπτό ο Λεμονής έκανε το 2-0. Το τελικό σκορ 3-0 διαμόρφωσε ο Νίκολιτς. Οι Χανιά είχαν τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:

Α’ όμιλος

Σάββατο (30/9)

ΑΕΚ Β’-ΑΕΛ 3-0

ΠΑΟΚ Β’-Καμπανιακός 2-3 (19′ Τσοπούρογλου, 45+2′ Γκορντεζιάνι – 3′, 63′ Γαρύφαλλος, 74′ Τότσκα)

Κυριακή, (1/10)

Ηρακλής-Αναγέννηση Καρδίτσας 1-1 (53′ Χειρίτραντας – 2′ Κοζορώνης)

Δευτέρα (2/10)

Αιολικός-Μακεδονικός 1-3 (55′ Κόρνιτς – 12′, 22′ Ραμίρεζ, 35′ Ζαφειράκης)

Λεβαδειακός-Κοζάνη 1-0 (85′ Μπελμόντ)

Ρεπό: Νίκη Βόλου

Β’ όμιλος

Διαγόρας-Αιγάλεω 2-1 (40′, 45+2′ Λεσάι – 90+6′ Γκάβριτς)

Παναχαϊκή-Παναθηναϊκός Β’ 0-2 (15′ Βουτσάς, 90+5′ Καραμπάς)

Κυριακή (1/10)

Ηλιούπολη-Ιωνικός 0-3 (21′ Οικονομίδης, 39′ Ντε Βινσέτι, 90′ Ντάουντα)

Athens Kallithea-Ολυμπιακός Β’ 3-2 (17′ Βασιλογιάννης, 45+2′ Κυνηγόπουλος, 63′ Μουτίνιο -21′ Μπα, 50′ Τσέλιος)

Χανιά-Τηλυκράτης 3-0 (5′ Μάναλης, 52′ Λεμονής, 79′ Νίκολιτς)

Καλαμάτα-Γιούχτας 3-1 (33′ Μπαράλες, 50′ Πασάς, 59′ Ακόστα – 90′ Ροβίθης)