Επικό ματς με νικητή τον ΟΦΗ: Τελικό αποτέλεσμα 5-3 και πρόκριση στους «16»!

Θρίλερ στα Χανιά με τον ΟΦΗ να επικρατεί σε ένα επικό παιχνίδι. Στο γήπεδο των Περιβολίων, οι δύο ομάδες από την Κρήτη διασκέδασαν το κοινό με ένα συναρπαστικό παιχνίδι, στο οποίο ο νικητής αναδείχθηκε ο ΟΦΗ με το εντυπωσιακό αποτέλεσμα των 5-3. Η ομάδα του Νταμπράουσκας προκρίθηκε έτσι στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet!

Το παιχνίδι προσέφερε αμέτρητες συγκινήσεις, με τον ΟΦΗ να προηγείται δύο φορές με διαφορά δύο τερμάτων, τα Χανιά να ισοφαρίζουν αρχικά και τον Ριέρα να ασφαλίζει την πρόκριση στο 78′.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή της μπάλας και να δημιουργούν την πρώτη ευκαιρία στο 6′, όπου ο Γκαγιέγος αστόχησε σε σουτ από το ύψος της περιοχής.

Το πρεσινγκ της ομάδας του Νταμπράουσκας έδωσε τα καρπούζια του στο 29′. Ο Αμπάντα με εντυπωσιακό σουτ άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΗ. Στο 43′, ο Βούρος με κεφαλιά από κόρνερ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και ο Φελίπε την έσπρωξε στα δίχτυα για το 2-0.

Τα Χανιά αντέδρασαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 52′ με τον Ελευθεριάδη μείωσαν σε 2-1, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Μανουσάκης ισοφάρισε με δυνατό σουτ εντός περιοχής.

Ο Νταμπράουσκας προχώρησε σε αλλαγές και στο 61′ ο Μοσκέρα μετά από ομορφη ανάπτυξη έκανε το 3-2, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κολομβιανός με εντυπωσιακό πλασέ έβαλε το 4-2.

Παρόλα αυτά, τα Χανιά δεν παρέδωσαν τα όπλα και στο 67′ μείωσαν ξανά με τον Σερβιλάκη να φτάνει το 4-3. Το ματς για τον ΟΦΗ “κλείδωσε” στο 78′ με τον Μοσκέρα να δίνει την ασίστ στον Ριέρα και τον Ισπανό να βάζει γκολ σε κενή εστία για το τελικό 5-3.

Παρότι ο Νταμπράουσκας στις καθυστερήσεις είδε την αποβολή του Μεγιάδου λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας, αυτό σημαίνει ότι ο ποδοσφαιριστής θα απουσιάσει από το επόμενο ματς κόντρα στην Κηφισιά για την 9η αγωνιστική.

Οι ενδεκάδες:

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς (82’ Κατσούρρι), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης, Τσορνομάζ, Τσέλιος (66’ Ντίας), Λεμονής (82’ Μπουρσέλης), Μανουσάκης, Μιούλερ, Μάναλης (60’ Βουό)

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Λάρσον, Aμπάντα, Βούρος, Λαμπρόπουλος (71’ Γιαννούλης), Πασαλίδης, Μεγιάδο, Τοράλ (57’ Μοσκέρα), Γαγιέγος (57’ Ριέρα), Φελίπε (71’ Νέιρα), Γκλάζερ