«Δράκος» Ντιόγκο Κόστα: Αποκρούει τρία πέναλτι και οδηγεί την Πορτογαλία στα προημιτελικά!

Ένα επικό παιχνίδι στη Φρανκφούρτη με τον “φύλακα” Ντιόγκο Κόστα να κρατά ψηλά τη σημαία της Πορτογαλίας!

Στο ένα από τα πιο αγωνιώδη παιχνίδια, η Σλοβενία αντίστεκε για 120 λεπτά και κατάφερε να φέρει τον αγώνα στο 0-0 (στο τελικό 11άρι και στην παράταση). Ο Όμπλακ απέκρουσε πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο και στο πρώτο μέρος της παράτασης. Αλλά ήρθε ο Ντιόγκο Κόστα να αλλάξει την κατάσταση, αποκρούοντας τρία πέναλτι των Σλοβένων και να στείλει την ομάδα του σε προημιτελικό με τη Γαλλία!

Ένα αξέχαστο ματς, με τον Ρονάλντο να χάνει ευκαιρίες. Η κορυφαία στιγμή; Η ευκαιρία του στο 105′ λεπτό, όπου ο Όμπλακ απέκρουσε το πέναλτι, διατηρώντας το 0-0!

Ανατριχιαστική στιγμή για τη Σλοβενία που σκόραρε με τον Σέσκο στο δεύτερο μέρος της παράτασης (115′), με τον Ντιόγκο Κόστα να σώζει την ομάδα του και να στέλνει το παιχνίδι στα πέναλτι.

Εκεί, ο αθλητής της Πόρτο είπε “όχι” σε Ίλιτσιτς, Μπάλκοβετς και Βέρμπιτς, ενώ οι Ρονάλντο, Μπρούνο Φερνάντες και Μπερνάρντο Σίλβα εξασφάλισαν την πρόκριση με εύστοχα σουτ.

Για την 7η φορά στην ιστορία τους στα προημιτελικά, οι Πορτογάλοι, θα αντιμετωπίσουν τη Γαλλία, αναβιώνοντας τον τελικό του 2016.

Το ματς:

Μια ορμητική Πορτογαλία κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά με συνεχόμενες επιθέσεις. Οι Ίβηρες προσπαθούσαν να σπάσουν την άμυνα της Σλοβενίας με μακρινές μεταβιβάσεις, ενώ ο Ρονάλντο έψαχνε το γκολ. Το ματς κρίθηκε στα πέναλτι, με τον Ντιόγκο Κόστα να ξεχωρίζει, αποκροώντας εντυπωσιακά τρία πέναλτι.

MVP: Ο Ντιόγκο Κόστα κυριάρχησε αποκροώντας τα πέναλτι και εξασφαλίζοντας την πρόκριση της Πορτογαλίας. Ήταν εκείνος που κράτησε την Πορτογαλία “όρθια”!

Οι ενδεκάδες:

Πορτογαλία (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Ντιόγκο Κόστα, Νούνο Μέντες, Πέπε, Ρούμπεν Ντίας, Ζοάο Κανσέλο, Ζοάο Παλίνια, Βιτίνια, Μπρούνο Φερνάντες, Λεάο, Μπερνάρντο Σίλβα, Ρονάλντο.

Σλοβενία (Ματίας Κεκ): Όμπλακ, Κάρνιτσικ, Ντρκούσιτς, Μπιγιόλ, Μπάλκονετς, Έλσνικ, Τσέριν, Στογιάνοβιτς, Μλάκαρ, Σέσκο, Σπόραρ.