«Διατήρησε την ψυχραιμία» ο Λαουτάρο και η Αργεντινή πέρασε στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα

Η Αργεντινή βρίσκεται στους 8 κορυφαίους στο Κόπα Αμέρικα μετά τη νίκη της με 1-0 επί της Χιλής. Το νικητήριο γκολ σημείωσε ο Λαουτάρο Μαρτίνες στο 88ο λεπτό. Η Αργεντινή επέδειξε προσεκτική τακτική, αποφεύγοντας τυχόν εκπλήξεις λόγω του αποτελέσματος Καναδά – Περού (1-0).

Οι Χιλιανοί ζήτησαν πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το VAR δεν επεμβαίνει. Στο δεύτερο μέρος, η Αργεντινή επέδειξε μεγαλύτερη πίεση, αλλά αντιμετώπισε έναν εξαιρετικό Κλαούντιο Μπράβο.

Παρά τις προσπάθειες, η Αργεντινή βρήκε τη λύτρωση με το γκολ του Λαουτάρο, λίγο πριν το φινάλε. Την αγωνιστική δράση μπορείτε να τη δείτε παρακάτω.