Ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε ποτέ και ο Μαντσίνι τον κράτησε ζωντανό!

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 2-1 από τη Μπράγκα στο πρώτο παιχνίδι των playoffs του Champions League φέτος, αλλά δεν τα παράτησε. Παρόλο που ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφερε να μετατρέψει την υπεροχή του σε γκολ. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στη δεύτερη περίοδο και πήραν προβάδισμα 2-0 με δύο τέρματα των Ρουίθ και Τζαλό. Ο Μαντσίνι όμως “ξύπνησε” τον Παναθηναϊκό στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και με φοβερό γκολ μείωσε σε 2-1, αφήνοντας ανοιχτή την υπόθεση πρόκριση.

Μπράγκα-Παναθηναϊκός 2-1

Στη ρεβάνς στις 29 Αυγούστου στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός θα προσπαθήσει να ανατρέψει το αποτέλεσμα και να προκριθεί στους ομίλους. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, πρέπει να αναφέρουμε την επάνοδο του Αϊτόρ μετά από 10 μήνες και το ντεμπούτο του Αράο με τα πράσινα.

Στην αναμέτρηση, η Μπράγκα είχε σχηματισμό 4-2-3-1, με τον Ματέους στην εστία και τους Γκόμες, Φόντε, Νιακατέ και Μαρίν στην άμυνα. Οι Μουσράτι και Καρβάλιο ήταν οι εσωτερικοί μέσοι, ενώ οι Όρτα-Μπρούμα και ο Πίτσι ήταν οι εξτρέμ και ο προωθημένος Ρουίθ. Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε με σχηματισμό 4-2-3-1, με τον Μπρινιόλι στην εστία και τους Βαγιαννίδη, Γεντβάι, Μάγκνουσον και Χουάνκαρ στην άμυνα. Οι Ρούμπεν-Βιλένα ήταν το δίδυμο μεσοεπιθετικών, ενώ οι Παλάσιος, Τζούριτσιτς και Μαντσίνι ήταν οι εξτρέμ πίσω από τον Σπόραρ.

Στο ματς, ο Παναθηναϊκός πίεσε ψηλά και είχε πολλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Ωστόσο, η μπάλα δεν μπήκε στην εστία της Μπράγκα και οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα. Παρόλα αυτά, ο Μαντσίνι με ένα φοβερό γκολ στο τέλος του αγώνα κράτησε ζωντανές τις ελπίδες του Παναθηναϊκού για την πρόκριση.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε αποφασιστικότητα και επιθετικό πνεύμα από την αρχή του αγώνα. Παρότι έχασε μεγάλες ευκαιρίες, οι προσπάθειές του δείχνουν ότι δεν θα εγκαταλείψει εύκολα. Η Μπράγκα δυσκολεύτηκε να απειλήσει, αλλά πήγε μπροστά μετά την είσοδο του Αντρέ Όρτα στο παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός είχε μια ακόμα ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά το σουτ του Σπόραρ κατέληξε από πάνω από το δοκάρι. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Μαντσίνι μείωσε τη διαφορά στο τέλος του αγώνα.

Τελικά, ο Μαντσίνι αναδείχθηκε ως ο πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού, καθώς εκτός από το γκολ που σημείωσε, ήταν ένας από τους κορυφαίους του Παναθηναϊκού σήμερα. Η επιδόση του έκρατησε ζωντανές τις ελπίδες της ομάδας για την πρόκριση. Τονίζεται όμως ότι ο Σπόραρ έχασε μια ευκαιρία, που θα μπορούσε να είχε γίνει ασίστ στο γκολ του Μαντσίνι.

Ο διαιτητής Φέλιξ Τσβάιερ χρεώνεται για την λάθος απόφαση στη φάση που υπέδειξε πέναλτι, αλλά το VAR τον διόρθωσε. Παρ’ όλα αυτά, ο διαιτητής έδειξε καλή επιμέλεια στη διαιτησία του αγώνα. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων παρέμειναν παρόμοιες με την αρχή του αγώνα.

Μπράγκα (Αρτούρ Ζόρζε): Ματέους, Γκόμες, Φόντε, Νιακατέ, Μαρίν, Μουσράτι (36′ Αντρέ Όρτα), Καρβάλιο, Μπρούμα (86′ Κάστρο), Πίτσι (66′ Τζαλο), Ρικάρντο-Ορτα (86′ Λόπες), Ρουίθ (86′ Μπάντσα).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν (82′ Αράο), Βιλένα (76′ Τσέριν), Παλάσιος (76′ Αϊτόρ), Τζούριτσιτς (65′ Μπερνάρ), Μαντσίνι, Σπόραρ (65′ Ιωαννίδης).

Διαιτητής: Φέλιξ Τσβάιερ (Γερμανία)
Βοηθοί: Στέφαν Λουπ, Ρόμπερτ Κέμπτερ (Γερμανία)
Τέταρτος διαιτητής: Ντάνιελ Σλάγκερ (Γερμανία)
VAR: Κρίστιαν Ντίνγκερτ (Γερμανία)
AVAR: Μπένγιαμιν Μπραντ (Γερμανία)