«Χωρίς λόγο… γκρίνιαζε ο Φαν Ντάικ»: Η γνώμη της UEFA για Τέιλορ, Άτγουελ και το γκολ στο Ολλανδία – Γαλλία!

Όταν βλέπει κανείς τα παιχνίδια του EURO 2024 συχνά δεν ασχολείται με τη διαιτησία.

Είναι θετικό που δεν έχουμε μείνει αναίσθητοι από αυτό. Ίσως η μόνη αναμέτρηση που προκάλεσε πολλή συζήτηση ήταν αυτή της Ολλανδίας με τη Γαλλία. Στο εκεί 90λεπτο, ο διαιτητής ήταν Άγγλος. Αναφερόμαστε στον Άντονι Τέιλορ και στον Στιούαρτ Άτγουελ.

Υπήρξε μια φάση που προκάλεσε διαμαρτυρίες από τους Ολλανδούς, καθώς και από τον κόσμο τους, πιστεύοντας ότι με λανθασμένη απόφαση, θα μπορούσαν ακόμα να είναι πρώτοι στον ομίλο. Αυτό αφορά στο γκολ του Τσάβι Σίμονς που ακυρώθηκε για οφσάιντ του Ντάμφρις, που ήταν δίπλα στον Μενιάν. Οι διαιτητής, ο βοηθός και το VAR το ακύρωσαν επειδή δεν του επέτρεψε να πέσει.

Μετά από ένα τρίλεπτο έλεγχο και πολλή γκρίνια από τους θεατές, το σκορ παρέμεινε 0-0. Ο Βίρτζιλ Φαν Ντάικ ήταν εξοργισμένος και λίγα λεπτά μετά τη λήξη του αγώνα, δήλωσε πως δεν μπορεί να καταλάβει την απόφαση.

Ωστόσο, η UEFA υποστηρίζει πλήρως τον Στιούαρτ Άτγουελ και τον Άντονι Τέιλορ, θεωρώντας πως ελήφθη η σωστή απόφαση για το ακύρωση του γκολ!