Χιούλμαντ: “Το VAR έκρινε το ματς-Δεν αντέχω άλλο αυτές τις γελοίες αποφάσεις”

Η Δανία είδε να της ακυρώνεται ένα γκολ για μικροσκοπική διαφορά και λίγο αργότερα να δίνεται πέναλτι με τη βοήθεια του VAR, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη Γερμανία με 2-0 στους “16” του Euro 2024. Ο προπονητής της ηττημένης ομάδας, Κάσπερ Χιούλμαντ, εξέφρασε τη δυσαρέσκειά του μετά τον αγώνα, κατηγορώντας την τεχνολογία.

Θέλω να συγχαρώ την Γερμανία, ήμασταν υπό πίεση τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά. Στη συνέχεια, η αντιπαράθεση ήταν πιο ισορροπημένη, αλλά αυτός ο αγώνας κρίθηκε από δύο αποφάσεις του VAR“, σχολίασε ο έμπειρος προπονητής και πρόσθεσε: “Το γκολ μας ακυρώθηκε για μια ελάχιστη διαφορά, έχω τη φωτογραφία εδώ, δεν πρέπει να εξαρτόμαστε τόσο πολύ από το VAR. Και λιγότερο από ένα λεπτό μετά, δόθηκε το πέναλτι στη Γερμανία (σ.σ. για χέρι στην περιοχή από τον Γιόακιμ Αντερσεν, που είχε σκοράρει νωρίτερα). Δεν μπορώ να υπομένω άλλες τέτοιες αστείες αποφάσεις. Δεν μπορούμε να ζητάμε από τους αμυντικούς μας να τρέξουν χωρίς να χρησιμοποιούν τα χέρια τους. Σε αυτήν την κατάσταση, δεν υπάρχει τίποτα παράλογο, η μπάλα χτυπάει στο χέρι του καθώς πηδά. Σπάνια επεμβαίνω για τη διαιτησία, αλλά εδώ, επηρέασε καθαρά την εξέλιξη του παιχνιδιού. Είναι πολύ απογοητευτικό για την ομάδα μου. Αν είχαμε προηγηθεί 1-0, η κατάσταση θα ήταν διαφορετική. Το ποδόσφαιρο δεν θα έπρεπε να είναι έτσι”.