Μπράγκα: Ένα επικό ματς με αποτέλεσμα ισοπαλία 3-3

Η Μπράγκα βρέθηκε σε δύσκολη θέση μετά τη ματσάρα που έγινε στην έδρα της Ζιλ Βισέντε. Ο αγώνας, που διεξήχθη για την ένατη αγωνιστική της Primeira Liga, έληξε με ισοπαλία 3-3. Η Μπράγκα έμεινε στο -5 από την κορυφή περιμένοντας τα αποτελέσματα της Πόρτο και της Σπόρτινγκ Λισαβόνας, που θα αγωνιστούν την Κυριακή και τη Δευτέρα αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι, από την άλλη πλευρά, βρέθηκαν σε μια καλύτερη θέση στην πίνακα βαθμολογίας, με +4 από τις επικίνδυνες θέσεις.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0, με γκολ από τον Μπατούρινα στο 21ο λεπτό και τον Ντομίνγκες με πέναλτι στο 53ο λεπτό. Ωστόσο, η Μπράγκα με μια επική αντεπίθεση κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση 3-2, με γκολ από τους Μπάνζα στο 71ο λεπτό και Αντρέ Ορτα στα 78ο και 82ο λεπτό, παίζοντας με δέκα παίκτες από το 55ο λεπτό λόγω αποβολής του Ντιακιτέ. Τελικά, ο Τίμπα στο 90ο+7 λεπτό έκανε το 3-3.

Σε έναν άλλο αγώνα, η Πορτιμονένσε κέρδισε με δυσκολία την ουραγό Εστορίλ με 1-0 εντός έδρας και ανέβηκε στη βαθμολογία.