Αθλέτικ Μπιλμπάο – Μπαρτσελόνα 4-2: Οι Βάσκοι έστειλαν στο σπίτι τους την ομάδα της Βαρκελώνης και προκρίθηκαν στα ημιτελικά

Μετά από ένα αγώνα γεμάτο ένταση, έξι γκολ, παράταση και αγωνία, η Αθλέτικ Μπιλμπάο κατάφερε να πετύχει την έκπληξη και να αποκλείσει τη Μπαρτσελόνα με 4-2, εξασφαλίζοντας έτσι μια θέση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ινάκι Γκουρουσέτα να σκοράρει για την Αθλέτικ στο 38ο λεπτό, ενώ η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Λεβαντόφσκι στο 26′. Η ομάδα της Βαρκελώνης προηγήθηκε με τον Γιαμάλ στο 32′, αλλά η Αθλέτικ Μπιλμπάο ισοφάρισε με τον Σανσέτ στο δεύτερο ημίχρονο.

Η παράταση αρχίζει με γκολ από τον Σανσέτ στο 49ο λεπτό και στη συνέχεια ο Ινακί Γουίλιαμς σκοράρει στο 105′. Η αποθέωση για τους γηπεδούχους έρχεται με την τελευταία τέρματα του Ινιάκι Γουίλιαμς στο 120′, καθιστώντας το τελικό αποτέλεσμα 4-2.

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Αγιρεθαμπάλα, Λέκουε (90’ Ντε Μάρκος), Γιούρι, Βιβιάν, Παρέδες, Πράδος (90’ Αντέρ), Βέσγα (46’ Ουνάι Γκόμεθ, 105’ Χαουρεγιθάρ), Σάνσετ, Γουρουθέτα (73’ Βιγιαλίμπρε), Ν.Ουίλιαμς, Αντού (60’ Ι.Ουίλιαμς).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Πένια, Κρίστενσεν (69’ Κουρμπασί), Κουντέ, Μπαλντέ, Αραούχο, Γκιντογκάν, Ντε Γιονγκ, Πέδρι (100’ Σέρτζι Ρομπέρτο), Φεράν Τόρες, Γιαμάλ (106’ Γκουιού), Λεβαντόφσκι (78’ Ζοάο Φέλιξ).