Ανοίγμα με Ήττα για τον Τσιτσιπά στα ATP Finals

Η πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στα ATP Finals ξεκίνησε με μια ήττα. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ηττήθηκε με 6-4, 6-4 από τον Γιανίκ Σίνερ, μια απόδοση που δεν αντανακλούσε την καλή του εμφάνιση.

Επόμενος αντίπαλος του Τσιτσιπά για την προσπάθεια πρόκρισής του στα ημιτελικά των τελικών θα είναι ο Νόβακ Τζόκοβιτς στις 14/11, στις 22:00.

Μετά τα πρώτα games στο πρώτο σετ, ο Σίνερ πήρε το προβάδισμα και κατάφερε το break για το 3-2. Στη συνέχεια κράτησε το σερβίς (4-2) χωρίς να αντιμετωπίσει πολλές απειλές. Έτσι, ο Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έχασε το πρώτο σετ με 6-4.

Ο Σίνερ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο σετ. Ξεκίνησε με break, έκανε το 2-0 ευκολότερα, και απείλησε ακόμη και στο τρίτο game. Ο Τσιτσιπάς απάντησε καταλήλως και μείωσε σε 2-1.

Σταδιακά, ο Έλληνας πρωταθλητής ανέβηκε, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει τον αντίπαλό του. Έτσι, ο Σίνερ κράτησε τον έλεγχο και κέρδισε το ματς με 6-4 σε μία ώρα και 26 λεπτά.