Άνετες νίκες για Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με ευκολία της Λαμίας με 3-0 σετ στη δεύτερη αγωνιστική της Volley League γυναικών, εξασφαλίζοντας την απόλυτη επιτυχία και αφήνοντας την ομάδα της Φθιώτιδας χωρίς νίκη, στην τελευταία θέση. Τα σετ ήταν 17-25, 20-25, 27-29 και ο αγώνας διήρκησε 88 λεπτά. Οι παίκτριες του Ολυμπιακού προέκυψαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 16 λάθη των αντιπάλων, ενώ η Λαμία πήρε 6 άσσους, 35 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 13 λάθη από τον αντίπαλο. Η παρουσία του Ολυμπιακού ξεχώρισε, με την Κούμπουρα να πετυχαίνει 21 βαθμούς, ακολουθούμενη από την Μλεΐνκοβα με 14 βαθμούς.

Και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επικρατήσει άνετα του Μαρκόπουλου με 3-1 σετ, διατηρώντας έτσι το απόλυτο και αφήνοντας την ομάδα των ανατολικών προαστίων να παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Τα σετ είχαν ως εξής: 25-14, 25-17, 23-25, 25-21 και ο αγώνας διήρκησε 97 λεπτά. Οι παίκτριες του Παναθηναϊκού είχαν 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 24 λάθη των αντιπάλων, ενώ το Μαρκόπουλο πήρε 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη από τον αντίπαλο. Το κορυφαίο σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν η Άτκινσον με 22 βαθμούς, ενώ για το Μαρκόπουλο ξεχώρισε η Ντε Χεσούς με 15 βαθμούς.