Ανατροπή στο θρίλερ με την Τσεχία: Η Τουρκία προκρίθηκε στους «16» του Euro!

Με γκολ από τους παίκτες Τσαλχάνογλου και Τοσούν, η Τουρκία κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 ενάντια στην ανταγωνιστική Τσεχία με δέκα παίκτες από το 20’. Έτσι, προκρίθηκε στην επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει την Αυστρία.

Η αποβολή του Μπαράκ στο 20’, μετά από δύο κίτρινες κάρτες σε εννέα λεπτά, ασκησε σημαντική επίδραση στο παιχνίδι. Ο Τσαλχάνογλου άνοιξε το σκορ στο 51’, ακολουθήθηκε από το ισοπαλία του Σούτσεκ στο 66’, ενώ ο Τοσούν καθόρισε το αποτέλεσμα με γκολ στις καθυστερήσεις.

Μετά το τέλος του ματς, εκτυλίχθηκε ένταση μεταξύ των ομάδων, με τον Τσόρι να αποβάλλεται.

Η Τουρκία τερμάτισε στη δεύτερη θέση του ομίλου με 6 βαθμούς, αφήνοντας την Τσεχία στην τελευταία θέση με μόλις ένα βαθμό.

Το ματς

Η Τσεχία ξεκίνησε δυνατά, αλλά η Τουρκία πήρε την επικράτεια και την κατοχή της μπάλας. Οι Τσέχοι κάνανε πολλά λάθη και δυσκολεύτηκαν από την αποβολή του Μπαράκ. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με πολλά φάουλ και αντιπαραθέσεις που επηρέασαν το ρυθμό του παιχνιδιού. Παρ’όλα αυτά, η Τσεχία έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε θετικά για την Τουρκία, με γκολ του Τσαλχάνογλου στο 51’. Ακολούθησε η ισοφάριση του Σούτσεκ στο 66’. Έπειτα, το παιχνίδι έγινε «άγριο», με την μπάλα να κυκλοφορεί εκεί-πέρα χωρίς σαφής ευκαιρίες, μέχρι το γκολ του Τοσούν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι συνθέσεις:

Τσεχία (Χάσεκ): Στανέκ, Χολές, Χράνατς, Κρέιτσι, Τσούφαλ, Σούτσεκ, Μπαράκ, Πρόβοντ, Ντ. Γιούρασεκ, Τσιτίλ, Χλόζεκ.

Τουρκία (Μοντέλα): Γκιονόκ, Μουλντούρ, Ακαϊντίν, Ντεμιράλ, Καντιόγλου, Γιούκσεκ, Όζτσαν, Γκιουλέρ, Τσαλχάνογλου, Γιλντίζ, Γιλμάζ.