Ανατροπή για τη Φιορεντίνα, πρόκριση στα πέναλτι για την Άλκμααρ

Η Φιορεντίνα κατάφερε να προκριθεί στους ομίλους του Conference League. Οι “βιόλα” κέρδισαν 2-0 τη Ραπίντ Βιέννης στο “Αρτέμιο Φράνκι” και ανέτρεψαν το 0-1 του πρώτου αγώνα στην αυστριακή πρωτεύουσα την προηγούμενη εβδομάδα.

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, η Άλκμααρ νίκησε 6-5 (μετά από παράταση 3-3) τη Μπραν στη Νορβηγία και προκρίθηκε στους ομίλους.

Η Κλαμπ Μπριζ ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Οσασούνα στο “Γιαν Μπρεϊντέλ”, όμως με το 2-1 στο “Ελ Σαδάρ” την προηγούμενη εβδομάδα πήρε την πρόκριση.

Η Λιλ ισοφάρισε 1-1 τη Ριέκα ακόμη και στην παράταση, καθώς η Ριέκα με το 1-0 της κανονικής διάρκειας εξισώνει το σκορ του πρώτου αγώνα στο “Μετροπόλ”.

Η Γκενκ πέρασε με 5-4 στα πέναλτι απέναντι στην Αδάνασπορ μετά από 1-0 στην κανονική διάρκεια και την παράταση.

Η Άστον Βίλα καθάρισε άνετα 3-0 την Χιμπέρνιαν στο Μπέρμιγχαμ και προκρίθηκε με δύο νίκες.

Η Αιντραχτ επικράτησε εύκολα 2-0 της Λέφσκι Σόφιας στη Φρανκφούρτη, μετά το 1-1 της προηγούμενης Πέμπτης στη βουλγαρική πρωτεύουσα.

Η Μπεσίκτας πήρε τη δεύτερη νίκη της, κερδίζοντας 1-0 τη Ντινάμο Κιέβου στην Κωνσταντινούπολη, μετά το 3-2 υπέρ της ομάδας στο Βουκουρέστι.