«Αφιερωμένο στον Κριστιάνο»: Ζήτησε συγγνώμη ο Ρονάλντο, του χάρισε την πρόκριση ο Κόστα! (βίντεο)

Πω πω, τι παιχνίδι παρακολουθήσαμε εδώ! Ήταν φανταστικός αγώνας μεταξύ της Πορτογαλίας και της Σλοβενίας, ακόμα κι αν δεν είχε πολλά γκολ. Ωστόσο, είχε όλη την ένταση και την αγωνία.

Αγωνία, 90 λεπτά γεμάτα άγχος, παράταση και ένας πάθος-φωτιάς Κριστιάνο Ρονάλντο, που έδωσε τα πάντα για να σκοράρει το πρώτο του γκολ στο EURO 2024.

Αυτό το παιχνίδι αποδεικνύει για ακόμα μια φορά πως δεν υπάρχει φαβορί στα νοκ-άουτ παιχνίδια. Και τι να πεις για το φετινό τουρνουά, όπου σε κάθε ματς υπάρχει “ίντριγκα” και έκπληξη.

Πως φτάσαμε εδώ όμως; Η πρώτη σημαντική στιγμή ήρθε στο 5ο λεπτό, με τον Ρούμπεν Ντίας να σουτάρει κεφαλιά αλλά να την στείλει έξω από το δοκάρι του Όμπλακ.

Μετά από οκτώ λεπτά, ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε μια καλή πάσα στον Μπρούνο Φερνάντες, αλλά εκείνος δεν την αξιοποίησε. Και από τότε, άρχισε το “σόου” του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο απόλυτος σούπερ σταρ των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων εκτέλεσε συνολικά τέσσερα φάουλ στο ματς, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Το πρώτο γκολ ήρθε στο 34ο λεπτό, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Όμπλακ.

Ακολούθησε ένα ακόμη στο 55′, αλλά ο Όμπλακ με μια εξαιρετική απόκρουση απέτρεψε το γκολ. Κι έτσι συνέχιζε ο αγώνας, γεμάτος ενέργεια.

Καθώς περνούσαν τα λεπτά, ο Μπέντζαμιν Σέσκο αφαίρεσε μια μοναδική ευκαιρία από τη Σλοβενία. Πέρασε τον Πέπε, αλλά η κακή κλειστήκαλη έβαλε τη μπάλα μακριά από την εστία του Ντιόγο Κόστα.

Καθώς ο χρόνος περνούσε, η Πορτογαλία δε βρίσκονταν σε καλή μέρα και σε μια καθοριστική στιγμή, στο τέλος των 90 λεπτών, ο Κριστιάνο Ρονάλντο βρέθηκε μόνος μπροστά στον τερματοφύλακα αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Έτσι, πήγαμε στην παράταση, και εκεί διαδραματίστηκε μια από τις στιγμές της χρονιάς. Ο Ζότα κέρδισε πέναλτι, ο διαιτητής το έδειξε και το VAR το επιβεβαίωσε. Αλλά ο Κριστιάνο απέτυχε. Ο Όμπλακ απέκρουσε την εκτέλεσή του και το σκορ έμεινε 0-0. Εκείνη τη στιγμή ολόκληρο το ποδοσφαιρικό περιβάλλον έκλαιγε, με τον Κριστιάνο να κατεβαίνει τα κεφάλι.

Στο δεύτερο μισό της παράτασης, ήρθε η στιγμή της Σλοβενίας, με τον Πέπε να κάνει λάθος και τον Σέσκο να βρίσκεται μόνος μπροστά στον Κόστα. Κι όμως, ο Κόστα τον απέκρουσε, το σκορ παρέμεινε 0-0, και το παιχνίδι κατέληξε στα πέναλτι!

Και τι συνέβη εκεί; Ήρωας ο Ντιόγο Κόστα! Με τρελή απόδοση 3/3 στα πέναλτι, εξασφάλισε την πρόκριση για την Πορτογαλία. Με 3-0 νίκησε η ομάδα του Κριστιάνο Ρονάλντο, αυτός ο ίδιος σκόραρε το πρώτο πέναλτι αυτή τη φορά, και ακόμη ζήτησε συγγνώμη!