ΑΕΚ: Η Μπράιτον κερδίζει, ο Άγιαξ ηττάται (βίντεο)

Η ομάδα του Άγιαξ, η οποία βρίσκεται στον ίδιο όμιλο με την ΑΕΚ στο Europa League, ηττήθηκε εκτός έδρας από την Τβέντε με σκορ 3-1, στην 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Eredivisie, και έμεινε στους πέντε βαθμούς. Έχει μόνο μία νίκη σε 4 αγώνες (σημειώνεται ότι έχει έναν αγώνα λιγότερο).

Ο Άγιαξ νίκησε την Χέρακλες με 4-1 στις 12 Αυγούστου, ενώ μετά ακολούθησαν δύο ισοπαλίες εκτός έδρας: με την Έξελσιορ 2-2 και τη Φόρτουνα Σιτάρντ 0-0. Σήμερα, ηττήθηκε από την Τβέντε με 3-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 7ο λεπτό με τον Ροτς, ενώ στο 11ο λεπτό έκαναν το 2-0 με τον Στέιν. Ο Άγιαξ μείωσε στο 35ο λεπτό με τον Μπρόμπεϊ, αλλά στο 79ο λεπτό η Τβέντε σημείωσε και το τρίτο γκολ με τον Ουνουβάρ.

Περισσότερες πληροφορίες σύντομα…

ΤΒΕΝΤΕ: Ούνερσταλ, Σάμπστεντ, Πρέπερ, Χίλχερς (83’ Φαν Χόρενμπεϊκ), Φλαπ (72’ Έιτινγκ), Σάντιλεκ, Κιέλε (72’ Ουνουβάρ), Στάιν (62’ Φαν Μπέργκεν), Ρεχίρ, Ουγκάλδε (62’ Φαν Βολφσβίνκελ), Ροτς

Άγιαξ: Γκόρτερ, Ρενς (46’ Γκαεϊ), Σούταλο, Σόσα, Χάτο, Μάνσβερκ (46’ Τέιλορ), Ταχίροβιτς (75’ Φαν ντεν Μπόουμεν), Μπερχάους (75’ Φορμπς), Μπερχβάιν, Μπρομπεϊ, Άκπομ (64’ Μικαουτάντζε)