Ταξίδεψαν Εύκολα οι Κόκκινοι Κατά του Ηλυσιακού (26-0)

Χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και επιδεικνύοντας εξαιρετική απόδοση, η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακούεπικράτησε με σκορ 26-0 του Ηλυσιακού, στο γήπεδο του Παπαστρατείου, για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι παγκόσμιες πρωταθλήτριες σημείωσαν άνετα την τέταρτη νίκη τους σε τέσσερα ματς, παρότι δεν είχαν στη διάθεσή τους την αρχηγό της ομάδας, Μαργαρίτα Πλευρίτου, και τη Νικόλ Ελευθεριάδου.

Εύκολη τοποθέτηση από τον Michaeliouk!

Η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτηήταν άψογη σε όλα τα στάδια του αγώνα και τώρα επικεντρώνεται στον κρίσιμο αγώνα με την Βουλιαγμένη για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League. Ο αγώνας αυτός θα διεξαχθεί στον Πειραιά το ερχόμενο Σάββατο (21/10) στις 17:00.

Έναντι του Ηλυσιακού, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά από την αρχή, με την Μυριοκεφαλιτάκη να ανοίγει το σκορ με ένα φοβερό φάουλ (6:13) και τη Σάντα να κάνει το 2-0 με ένα όμορφο σουτ από την περιφέρεια (5:32).

Ακολούθησαν τα δύο συνεχόμενα γκολ της Βάσως Πλευρίτου για το 4-0 στη μέση της περιόδου (4:00), με την Μυριοκεφαλιτάκη να σημειώνει το 5-0 με ένα ακόμα γκολ (2:28). Στο τέλος της περιόδου, η Σάντα έκανε το 6-0, με το δεύτερο προσωπικό της γκολ.

Το ίδιο σενάριο επαναλήφθηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί άριστη άμυνα και να σκοράρει πολλές φορές. Με ένα 7-0, οι Κόκκινοι έκλεισαν το ημίχρονο, μπροστά στο σκορ με 13-0, έχοντας κυριάρχηση και θέσει τα θεμέλια για την τέταρτη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε ακάθεκτος και στο τρίτο 8λεπτο, όπου σημείωσε άλλα 5 γκολ, παραμένοντας αήττητος στην άμυνα για να φτάσει το 18-0. Τα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, αλλά οι Κόκκινοι συνέχισαν με σοβαρότητα μέχρι το τέλος.

Με ένα 8-0 στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός έκανε την τελική νίκη με αφορμή το σκορ και πανηγύρισε την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα, πριν από το ευρωπαϊκό ματς με την Βουλιαγμένη.

Τα 8λεπτα: 6-0, 7-0, 5-0, 8-0

Η διάρκεια:

Πρώτο 8λεπτο: 1-0 Μυριοκεφαλιτάκη (φάουλ, 06:13), 2-0 Σάντα (περιφέρεια, 5:32), 3-0 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 4:54), 4-0 Β. Πλευρίτου (4:00), 5-0 Μυριοκεφαλιτάκη (αναμέτρηση, 2:28), 6-0 Σάντα (αναμέτρηση, 0:01)

Δεύτερο 8λεπτο: 7-0 Ελ. Πλευρίτου (αναμέτρηση, 6:15), 8-0 Ξενάκη (πέναλτι, 4:43), 9-0 Σάντ