Σάκκαρη: «Συνέχισα να πιστεύω, να παλεύω»

Η Μαρία Σάκκαρη (Νο.9 στην παγκόσμια κατάταξη) επικράτησε της Κόκο Γκοφ (Νο 3) με 2-1 σετ σε έναν πολύ αγωνιστικό αγώνα στο Indian Wells. Αν και η αναμέτρηση διακόπηκε λόγω βροχής δύο φορές, η Σάκκαρη προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά για δεύτερη φορά στην καριέρα της.

Στον τελικό θα αντιμετωπίσει την Πολωνή Ίγκα Σφιόντεκ, όπως και στον περσινό τελικό. Η Σφιόντεκ κέρδισε εύκολα την Μάρτα Κάστιουκ και προκρίθηκε στον τελικό μετά από μόλις 68 λεπτά αγώνα.

Μετά τη νίκη της, η Σάκκαρη δήλωσε: «Απλώς συνέχισα να πιστεύω, συνέχισα να παλεύω. Δεν τα παράτησα. Ήταν μια επική μάχη και είμαι πολύ χαρούμενη που είμαι στον τελικό για ακόμα μια φορά». Η Σάκκαρη εξέφρασε τον σεβασμό της προς την αντίπαλό της, την Κόκο, και εξήγησε πόσο σημαντική ήταν η νίκη αυτή για εκείνη.