Πρόκριση για τον Παναθηναϊκό με νίκη 3-1 επί της Τσβόλε στο Challenge Cup γυναικών

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά στο Challenge Cup για τον χειρισμό τους. Στη φάση των 64 της διοργάνωσης, οι πράσινες κέρδισαν με 3-1 σετ την Τσβόλε, στο κλειστό του Μετς. Ο Παναθηναϊκός χρειάζεται δύο σετ νίκης στον επαναληπτικό στην Ολλανδία για να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με δυσκολίες, αλλά μετά το τάιμ άουτ, κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να το κερδίσει με 28-26. Στο δεύτερο σετ, η Τσβόλε πήρε τη νίκη με 25-21. Όμως, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να παλεύει και κέρδισε τα επόμενα δύο σετ με 25-18 και 25-16 αντίστοιχα.

Η Αμερικανίδα Σεριντάν Άτκινσον ήταν πρωταγωνίστρια στην επίθεση του Παναθηναϊκού, ενώ η Αργεντινή Λουίζα Καρκάσες ήταν εξαίρετη στην υποδοχή και το μπλοκ. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 3-1 σε σετ.

Στα στατιστικά του αγώνα, ο Παναθηναϊκός σημείωσε 8 άσσους, 61 επιθέσεις, 9 μπλοκ και επέτρεψε 20 λάθη των αντιπάλων. Ενώ η Τσβόλε σημείωσε 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ και επέτρεψε 23 λάθη.

Σκορ ανά σετ: 28-26, 21-25, 25-18, 25-16 (σε 96 λεπτά)

Οι παίκτριες του Παναθηναϊκού: Καρκάσες, Άτκινσον, Γκρότους, Παπαφωτίου, Σαμαντάν, Μεταξά

Οι παίκτριες της Τσβόλε: Ρόσλερ, Νόμπελ, Βέλενερ, Κοκ, Σιλντερούις, Σόλτεν