Παναθηναϊκός επικράτησε 3-0 επί της Σούσα: Επιτυχημένη πρεμιέρα για τους “πράσινους”

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε σημαντική νίκη εκτός έδρας επί της Σούσα, κερδίζοντας 3-0 σετ στον πρώτο αγώνα των “32” του Challenge Cup ανδρών στο Μπακού, στο Αζερμπαϊτζάν. Η ομάδα μας διατηρεί το προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού παιχνιδιού στο κλειστό του Μετς (29/11, 20.30) και έτσι έχει τις προοπτικές για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Με εντυπωσιακή εμφάνιση του Τζίρι Κόβαρ και του Φερνάντο Ερνάντεζ, οι οποίοι συνέβαλαν με 15 και 10 πόντους αντίστοιχα, και του Γιώργου Πετρέα με 7 μπλοκ και 10 συνολικούς πόντους, ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στο παιχνίδι.

Αξίζει να σημειωθεί πως ακόμη και όταν η Σούσα προηγήθηκε με 16-10 στο τρίτο σετ, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου αντέδρασαν άμεσα, ανεβάζοντας την πίεση από τη γραμμή του σερβίς και καταφέρνοντας μία εντυπωσιακή ανατροπή με σερί 0-7, οδηγώντας το σκορ από 20-18 σε 20-25 για το τελικό 0-3 στο σετ.

Οι πόντοι της Σούσα προέκυψαν από 7 άσσους, 29 επιθέσεις, 7 μπλοκ, και 14 λάθη των αντιπάλων, ενώ οι πόντοι του Παναθηναϊκού από 6 άσσους, 37 επιθέσεις, 13 μπλοκ, και 19 λάθη των αντιπάλων.

Οι διάφοροι συνδυασμοί των παικτών και το ενεργητικό παιχνίδι τους οδήγησαν στη νίκη με σκορ 0-3 (20-25, 17-25, 20-25) σε συνολική διάρκεια 76 λεπτών.