Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 3-2: Τρίκυκλο θρίλερ για τις “πράσινες”

Σε ένα εξαιρετικά ανατρεπτικό παιχνίδι για το γυναικείο βόλεϊ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να διατηρήσει την αήττητη κατάσταση στο γήπεδό του και να εξασφαλίσει τη νίκη επί της ΑΕΚ, παραμένοντας κορυφαίος στη βαθμολογία.

Ο αγώνας ήταν μια επίμαχη μάχη από την αρχή έως το τέλος, με τον ΠΑΟ να προηγείται 2-0, αλλά την ΑΕΚ να απειλεί με μια εκ των υψίστων ανατροπή πριν η Σέρινταν Άτκινσον καθορίσει το τελικό 15-13 στο 5ο σετ, βάζοντας έτσι τέλος σε ένα δραματικό ματς διάρκειας 125 λεπτών. Η ΑΕΚ όμως εξέφρασε παράπονα για τη διαιτησία σε κρίσιμες αποφάσεις στα δύο πρώτα σετ.

Στο πρώτο σετ οι ανατροπές διαδέχονταν η μία την άλλη (7-5, 7-8, 11-8), με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 16-12. Η ΑΕΚ όμως, μέσω συνεχών κόντρων, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 18-18, ενώ στο 20-19, η Κωνσταντίνα Χατζηευστρατιάδου και η Άτκινσον δημιούργησαν μεγάλη ανατροπή. Ένα άουτ από την Τσάριτς έφερε νέα ισοπαλία, με την ΑΕΚ να κερδίζει το σετ στο καίριο ματς των Σάμανταν. Η ομάδα του ΠΑΟ πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή ανατροπή στο σερβίς με την Άτκινσον, από το 8-7 μέχρι το 12-7, προτού συνεχόμενες κόντρες και μπλοκ της ΑΕΚ την οδηγήσουν σε μια ανατροπή που της έδωσε την ευκαιρία να πλησιάσει στο 20-18, και μετά το άουτ της Άτκινσον στο 22-21. Ήταν αυτός ο τελευταίος πόντος των κιτρινόμαυρων, καθώς ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κλείσει το δεύτερο σετ με ένα σερί 3-0.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το τρίτο σετ, με το σκορ να κυμαίνεται από 1-1 σε 1-4 και στη συνέχεια σε 2-8, με τις κιτρινόμαυρες να κυριαρχούν στο φιλέ και να φτάνουν στο 5-12. Η υπέρβαση της Τσάριτς υποδήλωσε την επιστροφή της ΠΑΟ στο παιχνίδι, ενώ με τη Γκρότους στο σερβίς το σκορ έγινε 11-12 και μέχρι το 13-14 είχαμε ξανά ντέρμπι. Στο σημείο αυτό, όμως, η Κωνσταντίνα Κωνσταντινίδου ανέλαβε το σερβίς και τους οδήγησε σε μια ανεπανόρθωτη διαφορά, φτάνοντας στο 13-22 (!). Η ΑΕΚ έτσι μείωσε σε 2-1 σετ.

Η καλή εκκίνηση του ΠΑΟ (3-1, 8-4) δεν συνεχίστηκε, με την ΑΕΚ να πλησιάζει στον πόντο (9-8) και να μετατρέπει το 12-9 σε 12-13, χάρη στα σερβίς της Κωνσταντινίδου που προκάλεσαν πολλά προβλήματα. Με συνολικό επιμέρους σκορ 3-9, η ΑΕΚ έφτασε στο 15-18, φτάνοντας, εν συνεχεία, στο 20-23. Εκεί, τα σερβίς της Σάμανταν και μια πολύ δύσκολη κόντρα επίθεση της Άτκινσον έφεραν το σκορ στο 23-23, όμως μετά από την επίθεση της Τσάριτς και το πλασέ της Μπλάνκο, το ματς πήγε στο 2-2, και στη συνέχεια στο τάι μπρέικ.

Εκεί είδαμε την απόλυτη ένταση του αγώνα, με τις δύο ομάδες να κυριαρχούν στο 7-8, πριν ο ΠΑΟ βρει τον τρόπο να προηγηθεί με δύο άσσους από την Σάμανταν (11-9) και να φτάσει τελικά στο 13-10 με το άουτ της Τσάριτς. Στην επόμενη φάση, ο ΠΑΟ αντιμετώπισε μια κόντρα μπάλα, αλλά η Στράντζαλη έκανε μια απίστευτη άμυνα, με τη Μπλάνκο να μειώνει. Η Τσάριτς μείωσε τη διαφορά σε έναν πόντο, και ακολούθησε ένα απίστευτο ράλι με συνεχόμενες αμυντικές ενέργειες, το οποίο ολοκληρώθηκε με άουτ από τη Στράντζαλη (14-12), με τη Μπλάνκο να καθαρίζει το πρώτο ματς μπολ και την Άτκινσον να τερματίζει το ματς.