Ολυμπιακός – Πυλαία 25-20: Άνετη νίκη και 7 στα 7 για τους «Ερυθρόλευκους»

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την 7η νίκη του στη Handball Premier, καθώς επιβλήθηκε με 25-20 της Πυλαίας στην Ηλιούπολη, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος που επανήλθε μετά τη διακοπή λόγω των υποχρεώσεων των εθνικών ομάδων.

Αυτή ήταν και η 10η συνεχόμενη νίκη των Πειραιωτών σε όλες τις διοργανώσεις για τη φετινή σεζόν (μαζί με τα ευρωπαϊκά ματς και το Super Cup), καθώς επέκτειναν το απόλυτο των επιτυχιών. Στον αγώνα με την Πυλαία, ο Ολυμπιακός ελέγχει το παιχνίδι και διατηρεί το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, ανεβάζοντας το σκορ όταν οι αντίπαλοι πιέζουν.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να έχει προβάδισμα +4 (13-9) και στη συνέχεια διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα. Παρά τις προσπάθειες της Πυλαίας να πλησιάσει στο σκορ, ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμά του, οδηγώντας τον αγώνα στην εύκολη νίκη με 25-20.

Εικόνες ντροπής από το γήπεδο του Αιγάλεω – «Χωράφι» ο αγωνιστικός χώρος

Προβάδισμα με +4 (13-9) στο ημίχρονο

Στην έναρξη του αγώνα οι δύο ομάδες κινούνταν παράλληλα στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να προηγείται για πρώτη φορά με τον Σάββα να σκοράρει στο 5:30 για το 2-1. Ακολούθησε ένα 4-0 σερί από τον Ολυμπιακό, το οποίο έφερε το σκορ στο 10-6. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να έχει προβάδισμα 13-9.

Διατήρησε τον έλεγχο

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά σε 13-10, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε και διατήρησε το προβάδισμά του. Ο αγώνας έκλεισε με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 25-20, διατηρώντας το αήττητο σερί του.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-3, 6-5, 8-6, 11-8, 13-9 (ημχ.), 15-12, 18-14, 18-16, 20-17, 24-19, 25-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 2, Βίντα 1, Τζίμπουλας 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 6, Δομπρής, Πασσιάς 1, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 1, Κάβτιτς 1, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 5

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Μοισιγιεφ, Παλάσκας, Αντωνιάδης, Καραγκιοζόπουλος 2, Ντανουλέτ, Τσορτέκης 3, Ορφανουδάκης, Βαρδάκας 1, Μπίλιας 4, Αλεξανδρίδης 4, Καβουσανάκης 1, Κυριακίδης, Τριανταφυλλίδης Δ. 3, Τριανταφυλλίδης Τ. 2, Θεολόγης