Ολυμπιακός – Πρωταθλητές Πεύκων 3-0: Νίκη κορυφής για τις «ερυθρόλευκες»

Μετά την ολοκλήρωση της ευρωπαϊκής της πορείας στη φάση των «16» του Challenge Cup, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού επέστρεψε νικηφόρα στη «μάχη» του πρωταθλήματος, αφού επικράτησε με 3-0 σετ (25-12, 27-25, ) των Πρωταθλητών Πεύκων στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για την 9η αγωνιστική.

Οι «ερυθρόλευκες», με εξαίρεση το δεύτερο σετ, δεν συνάντησαν ιδιαίτερο πρόβλημα κόντρα στις φιλοξενούμενες, συνέχισαν τις καλές εμφανίσεις τους και με πρώτη σκόρερ την Κούμπουρα, με 26 πόντους, με 23/36 επιθέσεις, δύο άσσους και ένα μπλοκ, πανηγύρισαν τη νίκη στο Ρέντη και συνάμα, ένα ακόμα τρίποντο στο πρωτάθλημα!

Το χτύπημα της «κόμπρας» και το… δέκα

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με πλασέ της Μλέινκοβα, προηγήθηκε με 4-1, με την Κούμπουρα να ανεβάζει τη διαφορά στο +6 (14-8). Η Σέρβα διαγώνια «έγραψε» και το 20-11, ενώ η Μλέινκοβα έδωσε «αέρα» 10 πόντων (22-12) στον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν την κυριαρχία τους και με μπλοκ της Εμμανουηλίδου, έφτασαν στο 1-0 σετ, με 25-12. Στο δεύτερο σετ, η Κούμπουρα έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό, με +3 (7-4), όμως οι Πρωταθλητές Πεύκων ισοφάρισαν σε 11-11 και στη συνέχεια, έφτασαν στο 17-13 και 21-17. Ο Ολυμπιακός ανέβασε «στροφές» και ισοφάρισε σε 21-21, μετά από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων.

Μετά από δύο λάθος διαιτητικές αποφάσεις, οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω με 23-21, αλλά αντέδρασαν και έφτασαν στο 2-0 σετ, με 27-25, μετά από υπέρβαση των φιλοξενούμενων. Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +6 (13-7), με πάιπ της Κούμπουρα, με την Λαμπρούση να κερδίζει μπλοκ, για το 14-8. Πρώτος χρόνος της Εμμανουηλίδου και 17-11, για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ξέφυγε με +8 (19-11), μετά από επίθεση της Κούμπουρα και εξαιρετική πάσα της Νίζετιχ! Το 21-12 ήρθε και πάλι από καρφί της Κούμπουρα, με την Νίζετιχ να «τελειώνει» το ματς, κάνοντας το 3-0 σετ (25-16), με εντυπωσιακό άσσο.

Τα σετ (3-0 σε 1.10): 25-12, 27-25, 25-16

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 7 (4/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 73% υπ.-27% άριστες), Καράρο 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 7 (4/12 επ., 3 μπλοκ), Κούμπουρα 26 (23/36 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 12 (10/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 29% υπ.-00% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ.-52% άριστες), Κωνσταντέλλου, Βλαχάκη

ΑΣ Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Γκραφ 5 (5/10 επ.), Δρακουλίδου 2 (0/1 επ., 2 μπλοκ), Νικόλοβα 4 (2/16 επ., 2 άσσοι, 38% υπ.-31% άριστες), Κάντγουορθ 15 (15/31 επ., 40% υπ.-35% άριστες), Μορένο 5 (5/22 επ.) / Μπάλλα (λ, 54% υπ.-38% άριστες), Στεργιάκη (λ), Τόλιου, Δορούκα, Ματσαρόκη, Μιχοπούλου