Ολυμπιακός – ΝΟ Χανίων 25-11: Άνετη νίκη και τώρα… Ρέκο!

Ο{‘ ‘}Ολυμπιακός{‘ ‘}πήρε μια επικράτηση με άνεση στην αναμέτρηση με τον ΝΟ Χανίων. Παρ’ ότι έλειπαν από την αγωνιστική δράση οι Μπίγιατς, Βάμος, Λόντσαρ, η ομάδα κατάφερε να διατηρήσει υψηλό ρυθμό σε όλο το παιχνίδι. Τώρα, ο Ολυμπιακός στρέφει το βλέμμα του στο πολύ δυνατό παιχνίδι με τον Πρώτο Ρέκο στην Ιταλία, την προσεχή Τρίτη για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Ο κορυφαίος σκόρερ του αγώνα με το ΝΟ Χανίων ήταν ο Γενηδουνίας με 5 γκολ, ενώ ακολούθησαν οι Νικολαΐδης, Παπαναστασίου και Αλαφραγκής με 4 γκολ ο καθένας.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +12 (15-3) στο ημίχρονο. Η ομάδα είχε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα, προηγήθηκε με δύο γκολ του Νικολαΐδη, μειώθηκε σε 2-1 από τον ΝΟ Χανίων και στη συνέχεια ο Ολυμπιακός κατάφερε να πετύχει πέντε σερί γκολ, φτάνοντας στο 7-1 στο τέλος του πρώτου οκτάλεπτου. Η ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στη δεύτερη περίοδο και φτάνοντας στο 15-3 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ντίνος Γενηδουνιάς σκόραρε δύο διαδοχικά γκολ και έφερε το προβάδισμα του Ολυμπιακού στο +14 για το 17-3. Ο ΝΟ Χανίων μείωσε σε 17-5, αλλά οι ερυθρόλευκοι απάντησαν με ένα γκολ του Αλαφραγκή για να ολοκληρωθεί το τρίτο μέρος με 18-6. Στο τέλος, ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και με μια τελική περίοδο 7-5, επικράτησε με ευκολία 25-11 και πήρε την τέταρτη νίκη σε ισάριθμα ματς στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα οκτάλεπτα του αγώνα ήταν: 7-1, 8-2, 3-3, 7-5, με τη διακύμανση του σκορ να είναι:

• 1ο οκτάλεπτο: 1-0, 2-0, 2-1, 3-1, 4-1, 5-1, 6-1, 7-1
  • 2ο οκτάλεπτο: 8-1, 9-1, 9-2, 10-2, 11-2, 11-3, 12-3, 13-3, 14-3, 15-3
  • 3ο οκτάλεπτο: 16-3, 17-3, 17-4, 17-5, 18-5, 18-6
  • 4ο οκτάλεπτο: 19-6, 20-6, 21-6, 22-6, 23-6, 23-7, 24-7, 24-8, 24-9, 24-10, 25-10, 25-11

Οι κορυφαίοι σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν οι: Γενηδουνιάς, Φουντούλης, Παπαναστασίου και Αλαφραγκής, ενώ για τον ΝΟ Χανίων ξεχώρισαν οι: Γκουσάροβ και Αποστολάκης.

Μετά τον αγώνα, ο προπονητής του Ολυμπιακού, Χέρβο Κόλιανιν ανέφερε: “Είχαμε καλό ρυθμό και ήμασταν αρκετά καλοί στην επίθεση, αλλά είχαμε κάποια θέματα στην άμυνα μας. Αυτά πρέπει να κοιτάξουμε να διορθώσουμε. Τώρα, πάμε στην έδρα της Ρέκο, θα είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και κάποια πράγματα πρέπει να τα δουλέψουμε καλύτερα. Θα πρέπει στην άμυνα μας να είμαστε καλύτεροι, για να έχουμε την τύχη να πετύχουμε κάτι καλό εκεί.” Επίσης, ο παίκτης Αλέξανδρος Παπαναστασίου ανέφερε: “Ήταν ένα παιχνίδι που φάνηκε από την αρχή πως θα πάει. Ήταν το τελευταίο μας επίσημο πριν πάμε στην Ιταλία για τον αγώνα με τη Ρέκο. Θέλαμε να επικεντρωθούμε σε κάποια πράγματα που κάναμε ίσως λάθος στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα και να τα διορθώσουμε. Νομίζω ότι σε μεγάλο βαθμό το πετύχαμε και τώρα θα προετοιμαστούμε κατάλληλα για το ματς της Τρίτης.”