Ολυμπιακός – Μίλωνας 3-0: Πρώτη Νίκη των Ερυθρόλευκων για την Πρόκριση στους Τελικούς

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ επί του Μίλωνα χωρίς μεγάλες δυσκολίες στο κλειστό «Μ. Μερκούρη» και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στους τελικούς της Volley League.

Κορυφαίοι παίκτες για τους ερυθρόλευκους ήταν οι Κουμεντάκης και Τζούριτς.

Ο δεύτερος ημιτελικός έχει προγραμματιστεί για την Πέμπτη (14/3) στη Νέα Σμύρνη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αργά τον αγώνα αλλά κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πανηγυρίσει το πρώτο σετ με 25-22, με εξαιρετικά σουτ του Ιντάλγκο.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός πήρε ανάσα και κέρδισε με 25-22, με τον Παγένκ να ξεχωρίζει.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με 25-21, με τον Γκουσταβάο και τον Τζούριτς να επιλέγουν τη νίκη με εξαιρετικές εμφανίσεις.

Οι πόντοι των Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσους, 34 επιθέσεις, 12 μπλοκ και λάθη αντιπάλων, ενώ οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 4 άσους, 34 επιθέσεις, 4 μπλοκ και λάθη αντιπάλων.

Ολυμπιακός (Ντανιέλ Καστελάνι): Γκουσταβάο 9 πόντοι, Κουμεντάκης 5 πόντοι, Ζουπάνη 8 πόντοι, Τράβιτσα 4 πόντοι, Τζούριτς 6 πόντοι, Ιντάλγκο 14 πόντοι

ΑΟΝΣ Μίλων (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 8 πόντοι, Μπάσης 9 πόντοι, Γιορντάνοφ 3 πόντοι, Μολίνα 8 πόντοι, Πολουγιάν 8 πόντοι, Χερ 1 πόντος