Ολυμπιακός – Καλαμάτα 3-0: Άνετη νίκη πριν το ματς με τη Ροζελάρε για τους Πειραιώτες

Η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού πανηγύρισε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στη Volley League, καταφέρνοντας να κερδίσει την Καλαμάτας 80 με 3-0 σετ (25-16, 32-20, 25-22) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Αυτή η νίκη έρχεται μετά την εξαιρετική εμφάνιση της ομάδας στην Πολωνία έναντι της ZAKSA στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Champions League, ενώ πριν από το σημαντικό παιχνίδι με τη Ροζελάρε την Τετάρτη (29/11, 19:00). Αυτή η νίκη αποτελεί έναν ακόμη θετικό συντελεστή για την ομάδα, αναζητώντας επίσης και το καθαρό τρίποντο, καθώς πλησιάζει ο αγώνας με την ομάδα από το Βέλγιο και περσινή φιναλίστ του CEV Cup, την Ροζελάρε, στο ανακαινισμένο κλειστό του Ρέντη.

Εύκολα το πρώτο σετ!

Στην αρχή του πρώτου σετ, οι δύο ομάδες πολέμησαν πόντο πόντο, μέχρι το 5-5, όταν ο Ολυμπιακός πέτυχε ένα 4-0 σερί για να φτάσει στο 8-5, με τον Ιντάλγκο να σημειώνει ένα ace που τους έφερε στο 10-6. Οι Κυανόλευκοι κατάφεραν να διατηρήσουν πλεονέκτημα 4 πόντων με το 14-10, αλλά η Καλαμάτα πλησίασε στο 14-12. Ο Ολυμπιακός ανταποκρίθηκε με επίθεση του Ζουπάνη και διπλό μπλοκ των Κουμεντάκη- Τζούριτς για το 16-12, ενώ μετά από εξαιρετικές άμυνες του Τζιάβρα και νέο μπλοκ του Τζούριτς, έφτασαν στο 17-12. Στη συνέχεια, ο Κουμεντάκης διεύρυνε τη διαφορά για τον Θρύλο με το 20-14, με τον Γκουσταβάο να αυξάνει τη διαφορά στο +7, με το 21-14. Με επίθεση του Ιντάλγκο οι πρωταθλητές έφτασαν στο 23-16, με διπλό μπλοκ των Τζούριτς και Ιντάλγκο να κλείνουν το σετ μπολ με 24-16 και με τον Γκουσταβάο να αστοχεί για το 25-16, κερδίζοντας το πρώτο σετ 1-0.

Εντυπωσιακός αγώνας και στο δεύτερο σετ!

Στο δεύτερο σετ, αφού φτάσανε το 4-4, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 5-8 και ανέλαβαν το σκορ μέχρι το 6-11, που ανάγκασε τον προπονητή των Κυανολεύκων να ζητήσει τάιμ άουτ. Η αντίπαλη ομάδα διατήρησε το προβάδισμά της με διαφορά +4 (9-13, 10-14, 11-15), με τον Ολυμπιακό να ανακόβει τη διαφορά και να φτάσει στο 13-15, αρχικά, και στο 14-15 στη συνέχεια. Το “ερυθρόλευκο” μπλοκ κατόρθωσε να εξισώσει το σκορ και να φέρει την ισοφάριση στο 15-15. Οι φιλοξενούμενοι σταμάτησαν το 4-0 σερί των Πειραιωτών και απάντησαν με ένα δικό τους 3-0 φτάνοντας στο 15-18, 17-19. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει 19-19, αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στο 19-21, με τον Ιντάλγκο να μειώνει σε 20-21 και 22-23. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να κλείσουν το σετ μπολ με 22-24, όμως ο Θρύλος με επίθεση του Στερν και μπλοκ του Κουμεντάκη ισοφάρισε στο 24-24. Η Καλαμάτα είχε δύο σετ μπολ (24-25, 25-26), με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει στη νίκη με δυο σημεία από την κατάκτηση του σετ στο 27-26 με επίθεση του Στερν και στο 28-27, πριν να ακολουθηθεί νέα ανατροπή για το τέταρτο σετ μπολ των φιλοξενούμενων στο 28-29. Με μπλοκ άουτ του Στερν, ο Ολυμπιακός είχε το δικό του σετ μπολ στο 30-29 και την ευκαιρία να φτάσει στο 2-0, το οποίο έγινε πραγματικότητα με πλασέ του Ιντάλγκο για το 31-30 και με άσσο του ίδιου για το 32-30!

Τελικό καθαρό τρίποντο!

Όπως ξεκίνησε το 2ο σετ, άρχισε και το 3ο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 5-8. Αυτή τη φορά, ωστόσο, ο Θρύλος απάντησε γρήγορα και με ένα 4-0 σερί και μπλοκ του Γκουσταβάο, προηγούνται με 9-8. Η ομάδα της Καλαμάτας ισοφάρισε σε 9-9, ο Κουμεντάκης έδωσε προβάδισμα δυο πόντων στο 11-9, πριν να ακολουθήσει νέα ανατροπή για το 11-12 των φιλοξενούμενων. Με άσσο του Κουμεντάκη οι πρωταθλητές ανέκτησαν το προβάδισμα στο 13-12 και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Στερν, ξέφυγαν με +3 στο 17-14, ενώ ο ίδιος έγραψε στη συνέχεια το 19-16. Ο Δημήτρης Τζούριτς με άσσο σημείωσε το 20-16, με την Καλαμάτα 80 να πλησιάζει σε 20-19. Ο Γκουσταβάο με πρώτο χρόνο σταμάτησε το σερί των φιλοξενούμενων για το 21-19, όμως ακολούθησε η ισοφάριση σε 22-22. Το μπλοκ του Γκουσταβάο έφερε τη λύση στο 23-22 και το νέο μπλοκ του Ιντάλγκο το πρώτο σετ μπολ στο 24-22, ενώ ο ίδιος με επίθεση έγραψε το 25-22, οδηγώντας τον Θρύλο στη νίκη, λίγες ημέρες πριν τη σπουδαία «μάχη» με τη Ροζελάρε!

Τα σετ (3-0 σε 1.25): 25-16 (23’), 32-30 (37’), 25-22 (25’)