Ολυμπιακός – Γλυφάδα 13-6: Νέο ρεκόρ με 100 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα

Ένα ακόμα ιστορικό επίτευγμα για την ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού. Το γυναικείο τμήμα υδατοσφαίρισης του Θρύλου πέτυχε ένα εντυπωσιακό ρεκόρ, καθώς έφτασε τις 100 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα!

Στο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής, οι “ερυθρόλευκες” επικράτησαν εύκολα με 13-6 του ΑΝΟ Γλυφάδας στο Παπαστράτειο κολυμβητήριο και κατάφεραν να επεκτείνουν σε 100-0 την αήττητη πορεία τους από τις 13 Μαΐου του 2019. Η τελευταία ήττα του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα της Α1 σημειώθηκε στις 11 Μαΐου του 2019, με σκορ 8-6 (στα πέναλτι, 4-4 στον κανονικό χρόνο) από τον ΝΟ Βουλιαγμένης στον Πειραιά, στα πλαίσια των τελικών!

Όσον αφορά τον αγώνα με τη Γλυφάδα, τα κορίτσια του Θρύλου ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 3-0, με το δεύτερο προσωπικό γκολ της Β. Πλευρίτου (3:58), με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Με δύο γκολ της Σάντα στην αρχή της δεύτερης περιόδου (7:26, 6:32), οι “ερυθρόλευκες” αυξήθηκαν σε 5-0, με την Ελευθεριάδου να αυξάνει τη διαφορά σε +6 (7-1), 1:58 πριν το τέλος του ημιχρόνου (7-2). Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση και τη Δρακωτού να διαμορφώνει το τελικό 13-6, με επιτυχημένο πέναλτι στο 1:20.

Τα οκτάλεπτα:

3-0, 4-2, 3-1, 3-3

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Β. Πλευρίτου (κόντρα, 6:00), 2-0 Ξενάκη (κόντρα, 4:29), 3-0 Β. Πλευρίτου (κόντρα, 3:58)

2ο οκτάλεπτο: 4-0 Σάντα (πέναλτι, 7:26), 5-0 Σάντα (περιφέρεια, 6:32), 5-1 Ο’ Ράιλι (περιφέρεια, 6:09), 6-1 Ελευθεριάδου (πέναλτι, 5:30), 7-1 Ελευθεριάδου (πέναλτι, 1:58), 7-2 Κανελλοπούλου (περιφέρεια, 0:23)

3ο οκτάλεπτο: 8-2 Σάντα (περιφέρεια, 7:33), 9-2 Χυδηριώτη (κόντρα, 6:05), 9-3 Φουντωτού (περιφέρεια, 0:53), 10-3 Τζωρτζακάκη (περιφέρεια, 0:27)

4ο οκτάλεπτο: 10-4 Φουντωτού (περιφέρεια, 6:24), 11-4 Χριστοδούλου-Άουτ (κόντρα, 6:02), 12-4 Β. Πλευρίτου (πέναλτι, 5:27), 12-5 Αν. Λούδη (περιφέρεια, 4:59), 12-6 Κανελλοπούλου (δύο μέτρα, 2:40), 13-6 Δρακωτού (πέναλτι, 1:20)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Σταματοπούλου, Ελ. Πλευρίτου, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 2, Ξενάκη 1, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου, Σάντα 3, Β. Πλευρίτου 3, Τζωρτζακάκη 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Κωνσταντοπούλου, Δρακωτού 1, Χριστοδούλου-Άουτ 1

ΑΝΟ Γλυφάδας (Αργύρης Θεοδωρόπουλος): Καρύτσα, Π. Νίνου, Μουστακαρία, Αν. Λούδη 1, Γρηγοροπούλου, Ρουμελιώτη, Κανελλοπούλου 2, Φράνκι, Ο’ Ράιλι 1, Φουντωτού 2, Πιόβαν, Κουρέτσα, Τσιάρα, Σαλταμανίκα, Σταυρίδου