Ο Τζόκοβιτς νικάει τον Ρούνε και προκρίνεται στην 4άδα του Paris Masters

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς παίρνει μια ακόμη δύσκολη νίκη στο Paris Masters, καθώς κερδίζει τον Χόλγκερ Ρούνε με 2-1 σετ και προκρίνεται στην τετράδα των τουρνουά Masters 1000. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Ντε Μινόρ και τον Ρούμπλεφ.

Ο «Νολε» παίρνει την εκδίκηση από τον τελικό του περασμένου έτους, όπου είχε ηττηθεί από τον Ρούνε, πιέζοντας πολύ τον αντίπαλό του στο τρίτο και αποφασιστικό σετ που κερδίζει με 6-4.

Στο δεύτερο σετ, ο Ρούνε καταφέρνει να φτάσει τον αγώνα σε tiebreak και να πάει τον προημιτελικό σε τρίτο σετ, αλλά ο Τζόκοβιτς τον κερδίζει με σκορ 6-4 και προκρίνεται.

Ο Τζόκοβιτς φθάνει στην 49η νίκη του μέσα στο 2023, 31η σε σκληρή επιφάνεια (31-1) και 15η σερί μετά την ήττα του στον τελικό του Γουίμπλεντον από τον Κάρλος Αλκαράθ.