Ο Στέφανος Τσιτσιπάς εντυπωσιάζει, νίκη επί του Τιάφο και πρόκριση στους “16” (2-0)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο11) κατάφερε να νικήσει τον Φράνσις Τιάφο με 2-0 σετ (3-6, 3-6), εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκριση του στους “16” καλύτερους του Indian Wells.

Αυτή ήταν η έκτη φορά που αναμετρήθηκαν οι δύο παίκτες, με τον Τσιτσιπά να φτάνει την ισορροπία στο 3-3 με τον Αμερικανό. Η πιο πρόσφατη νίκη του ήταν στο Laver Cup του 2022.

Ο Έλληνας αθλητής μπήκε δυναμικά στο ματς με τον Τιάφο, πετυχαίνοντας ένα break στην αρχή μετά από ένα εξαιρετικό game. Αυτό του έδωσε την ώθηση να κατακτήσει τα πρώτα τρία games του αγώνα.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν ανώτερος του Φράνσις Τιάφο, κερδίζοντας 6-3, 6-3 σε 78 λεπτά και προκρίνοντας στη φάση των “16” στο Indian Wells.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο 25χρονος Έλληνας παίκτης περιμένει τώρα να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του από τον αγώνα Ρούμπλεφ εναντίον Λεχέτσκα, που θα διεξαχθεί περίπου στις 02:00 τα ξημερώματα της Δευτέρας.