Ο Χρήστου τελείωσε όγδοος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Ο Απόστολος Χρήστου δεν κατάφερε να κερδίσει μετάλλιο στον τελικό των 50μ. ύπτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης σε 25άρα πισίνα, που έλαβε χώρα στο Οτοπένι της Ρουμανίας.

Ο ελληνικός πρωταθλητής δεν κατόρθωσε να παρουσιάσει τη μέγιστη απόδοση του και τερμάτισε ως όγδοος με χρόνο 23.37. Ο κάτοχος του ευρωπαϊκού τίτλου σε αυτό το αγώνισμα στην 50άρα πισίνα κατέχει παγκόσμιο ρεκόρ στην 25άρα με 22.87, ένας χρόνος που θα του εξασφάλιζε τώρα το ασημένιο μετάλλιο.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Γάλλος Μεουέν Τομάκ με 22.84, ενώ η δεύτερη θέση πήρε ο Γερμανός Ολε Μπραουνσβάιχ με 23.00. Το τρίτο σκαλί του βάθρου μοιράστηκαν ο Ιταλός Λορέντζο Μόρα και ο Ελβετός Τιερί Μπολέν, που τερμάτισαν ταυτόχρονα σε 23.10.