Μια συναρπαστική ανατροπή στον τελικό του Αυστραλιανού Όπεν του 2024

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ φάνηκε να πλησιάζει στη νίκη, αλλά τελικά ο Γιάνικ Σίνερ αντέδρασε με μια επική ανατροπή (3-2 σετ) και κατέκτησε το τρόπαιο. Μετά τον τελικό, ο Μεντβέντεφ παραδέχθηκε ότι ο αντίπαλός του άλλαξε τακτική, ενώ ο ίδιος ένιωσε κουρασμένος. Αυτή η ανατροπή έκανε τον Μεντβέντεφ τον πρώτο τενίστα που χάνει δύο τελικούς Grand Slam παρά το προβάδισμα 2-0 σετ. Μάλιστα, αυτή είναι μια πρωτοφανής κατάσταση στην ιστορία του τένις.

Μετά τον αγώνα, ο Μεντβέντεφ υπογράμμισε την αρωγή του αντίπαλου του στην ήττα του, λόγω του αυξημένου αριθμού των αγώνων και του χρόνου που είχε περάσει στο κορτ στο πρόσφατο παρελθόν. Παρά την ήττα, παρέμεινε αισιόδοξος και αποδεκτικός, καθώς αντιλαμβάνεται ότι εξακολουθεί να έχει ευκαιρίες για Grand Slam τίτλους στο μέλλον, ειδικά αφού ο Νόβακ Τζόκοβιτς απευθύνεται στο τέλος της καριέρας του.

Πηγή: in.gr