Κορυφαία είδηση για την Ελλάδα: Ο Χρήστου κέρδισε τον χρυσό στα 50μ. ύπτιο, τρίτος ο Μακρυγιάννης

Μεγαλειώδης επίδοση για την χώρα μας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης σε πισίνα και στον αγώνα των 50 μέτρων ύπτιο.
Ο Απόστολος Χρήστου αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης, τερματίζοντας πρώτος με χρόνο 24.39.

Η Ελλάδα είχε ακόμα έναν αθλητή στο βάθρο, καθώς ο Ευάγγελος Μακρυγιάννης τερμάτισε τρίτος με 24.74 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Δεύτερος ήταν ο Μάσιουκ με 24.63.

Έτσι, η Ελλάδα ανέβηκε στα 11 μετάλλια στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης σε πισίνα, με τους δύο πρωταθλητές μας να προσθέτουν ακόμα δύο μετάλλια για την Εθνική ομάδα.