Εθνικός – Πάντοβα 9-7: Η ομάδα του Πειραιά προκρίνεται στους ομίλους του Champions League

Ο Εθνικός συνεχίζει το αήττητο σερί του με 3 νίκες σε 3 αγώνες και διασφαλίζει τη θέση του στους ομίλους του Champions League.

Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με 9-7 της Πάντοβα στο δεύτερο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης στο Μιλούζ και αποκτά 8 βαθμούς (1 νίκη μέσω πέναλτι). Το Σάββατο ολοκληρώνει τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις αντιμετωπίζοντας την γηπεδούχο Μιλούζ, επιδιώκοντας την πρώτη θέση.

Η ελληνική ομάδα είχε πάντοτε τον έλεγχο του παιχνιδιού και προηγήθηκε σε μεγάλο μέρος του αγώνα. Οι Ιταλίδες ισοφάρισαν σε 6-6 στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά τελικά τα γκολ των Νίνου, Κατσιμπρή και Χατζηκυριακάκη οδήγησαν στο τελικό 9-7 λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 1-2, 3-2, 2-2, 3-1.

Εθνικός: Σωτηρέλη, Καραμπέτσου, Κατσιμπρή 2, Τέρνερ, Κλαψιανού, Νίνου 2, Χατζηκυριακάκη 3, Άλκηστη Μπενέκου 1, Μιχαΐλοβιτς, Κανετίδου 1, Ιόλη Μπενέκου, Τορνάρου, Μαυρωτά.