Διαμαρτυρία για αντισημιτικό σχόλιο στο US Open – Οπαδός απομακρύνθηκε από την ασφάλεια

Μία περίεργη και προκλητική περίπτωση συνέβη στον αγώνα του Αλεξάντερ Ζβέρεφ με τον Γιάνικ Σίνερ στη φάση των 16 του US Open.

Όταν το σκορ ήταν 2-1 σετ υπέρ του Γερμανού, ο Ζβέρεφ πήγε προς τον διαιτητή και του είπε, δείχνοντας την κερκίδα, «είπε μόλις την πιο διάσημη φράση του Χίτλερ».

Η ασφάλεια του τουρνουά ήρθε αμέσως για να παρέμβει και να απομακρύνει τον επικίνδυνο οπαδό, γεγονός που επιτεύχθηκε 10 λεπτά αργότερα αφού τον εντόπισαν και τον έστειλαν εκτός γηπέδου.

Όταν ο κόσμος έμαθε για την απομάκρυνσή του, το αποδοκίμασε θερμά.

Δείτε το βίντεο:

Η ασφάλεια αναζητούσε έναν οπαδό που φώναξε κατά τη διάρκεια του αγώνα των Jannik Sinner και Alexander Zverev. Ο Ζβέρεφ είπε ότι φώναξε «την πιο διάσημη φράση του Χίτλερ». Η ασφάλεια ψάχνει τον άνδρα εδώ και τουλάχιστον 10 λεπτά. Καταλάβανε έναν οπαδό και τον έβγαλαν έξω, με το κοινό να χειροκροτεί καθώς τον έβλεπαν να φεύγει.