Challenge Cup ανδρών: «Αντίο» στην Ευρώπη είπε ο Παναθηναϊκός (3-0)

Ο Παναθηναϊκός αποκλείστηκε από το Challenge Cup Ανδρών, μετά την ήττα του από την ιταλική Μόντσα με 3-0 σετ. Η Μόντσα είχε τον έλεγχο του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να αντιμετωπίζει προβλήματα στην υποδοχή και να μην είναι αποτελεσματικός επιθετικά. Παρά την προσπάθειά του στο δεύτερο σετ, δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση.

Οι πόντοι της Μόντσα προήλθαν από 10 άσσους, 36 επιθέσεις (με 56% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ και 21 λάθη των αντιπάλων, ενώ οι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 29 επιθέσεις (με 46% αποτελεσματικότητα), 4 μπλοκ και 20 λάθη των αντιπάλων. Το τελικό σκορ ήταν 3-0 (25-15, 27-25, 25-17) υπέρ της Μόντσα.

Οι κορυφαίοι της Μόντσα ήταν οι Γκαλάσι, Ντι Μαρτίνο, Τακαχάσι και Ντι Μαρτίνο, ενώ οι πάνω κατηγορίες ανάπτυξαν πολλά τα προβλήματα του Παναθηναϊκού. Ο Παναθηναϊκός δέχτηκε 10 άσσους και είχε συνολικά αποτελεσματικότητα στην επίθεση 46%, έναντι του 56% της Μόντσα.

Τα σετ ήταν 3-0 (25-15, 27-25, 25-17) και η διάρκεια του αγώνα ήταν 75 λεπτά. Τέλος, οι πόντοι των δύο ομάδων αναλύθηκαν λεπτομερώς, καθώς και οι παίκτες που ξεχώρισαν από κάθε ομάδα.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ