CEV Cup ανδρών: Αποκλείστηκε ο ΠΑΟΚ με δεύτερη ήττα

Του ΠΑΟΚ απόκλεισε από το CEV Cup Ανδρών μετά από δύο ήττες

Η ευρωπαϊκή πορεία του ΠΑΟΚ ολοκληρώθηκε μετά τη δεύτερη ήττα της ομάδας. Οι Θεσσαλονικείς ηττήθηκαν με 3-1 σετ από την Αλιάντζ Μιλάνο στο δεύτερο παιχνίδι των δύο ομάδων στη φάση των «16» του CEV Cup Ανδρών. Αυτή η ήττα ήρθε μετά την προηγούμενη εβδομάδα του ΠΑΟΚ με 3-0 στην Ιταλία. Με τη συνολική ήττα, ο ΠΑΟΚ αποχαιρέτισε τη διοργάνωση.

Τα σετ του παιχνιδιού ήταν: 1-3 (20-25, 18-25, 25-20, 20-25) σε 98 λεπτά. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 39 επιθέσεις (38% αποτελεσματικότητα), 2 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων (18 χαμένα σερβίς). Από την αντίπαλη ομάδα, οι πόντοι προήλθαν από 9 άσσους, 43 επιθέσεις (45% αποτελεσματικότητα), 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων (19 χαμένα σερβίς).

Ο παρακάτω πίνακας παρουσιάζει τις επιδόσεις των παικτών της κάθε ομάδας:

ΠΑΟΚ: Φαν Χάρντερεν 11, Σαλταφερίδης, Μπλάνκεναουτ 5, Γάτσης 4, Τακουρίδης 1, Τρούχτσεφ 9, Κοκκινάκης (λ), Κωνσταντινίδης (λ), Μούχλιας 3, Παπαλεξίου 1, Βαν Ντε Ντρις 5, Λινάρδος 9.

ΑΛΙΑΝΤΖ ΜΙΛΑΝΟ: Καζίσκι 6, Μερφαρέχο 12, Λοσέρ 5, Πιάνο 3, Ντίρλιτς 17, Κατάνια (λ), Κολόμπο (λ), Ζόντα, Βιτέλι 5, Ρέγκερς 9, Ινοτσένζι 4, Ισικάβα.

Και οι δύο ομάδες παρουσίασαν αξιόλογη απόδοση, ωστόσο η Αλιάντζ Μιλάνο τελικά κατάφερε να επικρατήσει στον συνολικό αγώνα και να αποκτήσει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του τουρνουά.